Opsežne kupovine obveznica mogle bi ugroziti slobodu ECB-a da obavlja svoju zadaću bez političkih intervencija, čime bi se prekršile povelje Europske unije, upozorio je Draghi u razgovoru za londonski financijski dnevnik The Financial Times.
„Države bi trebale imati prioritet kada je u pitanju reakcija na krizu, koja bi pak trebala obuhvaćati vjerodostojne mjere na području fiskalne politike i strukturalne mjere usmjerene na poticanje rasta“, kazao je talijanski guverner u razgovoru za FT.
Objavljeni podaci pokazuju da je ECB potrošio 69 milijardi eura na kupovinu obveznica članica eurozona od uvođenja tog programa u svibnju. Njegova je ukupna vrijednost proteklih dana znatno povećana s obzirom na odluku o intenziviranju kupovina.
Draghi ističe da cilj programa nije obasipanje vlada jeftinom gotovinom već normalno funkcioniranje tržišta obveznica.
Kazao je također da se u ECB-u raspravlja o konkretnim prijedlozima kako se postaviti prema bankama koje su postale previše ovisne o ponuđenoj neograničenoj likvidnosti. Ti bi potrezi trebali biti dio strategije ukidanja mjera pomoći koje je banka uvela nakon sloma Lehman Brothersa 2008.