Udruge za zaštitu potrošača ne smiju primati donacije niti bilo kakav novac iz poslovnog sektora tako da ovise o novcu koji primaju od države, bilo na nacionalnoj bilo na lokalnoj razini. Ne mogu ni aplicirati za projekte koje financira EU jer takve projekte Hrvatska treba sufinancirati s 20 posto iznosa, a državu to ne zanima, ustvrdila je predsjednica "Potrošača" Jadranka Kolarević na konferenciji za novinare.
Više nas uvažavaju u Bruxellesu, gdje je EU u edukaciju naših kadrova uložila 80.000 eura, nego u našem Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva, čiji činovnici izmišljaju razloge za odbijanje naših projekata, kaže Kolarević.
Sustav zaštite potrošača potiče fer tržišnu utakmicu, informiranje i edukaciju potrošača, te pravo na naknadu štete potrošača, a bez toga nije moguće izgraditi napredno gospodarstvo, tako da s ovakvim Ministarstvom gospodarstva Hrvatska ne može izaći iz krize, rekla je Kolarević.
Zbog besparice Društvo "Potrošač" više ne može financirati savjetovalište u Zagrebu, pa će biti primorano otpustiti četiri stručna savjetnika, a ne može organizirati ni pružanje savjeta i usluga turistima, pa i iduće sezone možemo očekivati sramotne slučajeve pljačke i prevara turista koje su skrivile neke domaće tvrtke (npr. za rent a car usluge), koje pak nitko nije sankcionirao, upozorava Kolarević.
Dodala je da Nacionalni program zaštite potrošača praktično ne funkcionira jer se kroz neprestane promjene pravnih akata pretvorio u skup načela, bez pravog nadzora i sankcija za prekršitelje.