Na jednog umirovljenika u svim zemljama dolaze manje od 2 zaposlena, što je nepovoljno za financiranje mirovinskih sustava.
Prosječna starosna mirovina pak ovisi o gospodarskim mogućnostima te tako u Federaciji BiH iznosi 170 eura, Srbiji 240 eura, Hrvatskoj 322 eura, a u Sloveniji 624 eura.
Predstavnici Sindikata umirovljenika iz zemalja regije donijet će stoga rezoluciju o pravu na dostojanstvenu i sigurnu starost kojom će, među ostalim, od svojih vlada zatražiti dubinsku analizu mirovinskih sustava te otvaranje kvalitetnih i sigurnih radnih mjesta.
Umirovljenici će se usprotiviti rezanju i zamrzavanju mirovina koje je na djelu u svim zemljama regije, jer smatraju da je jedini ispravan model njihovo usklađivanje na temelju rasta plaća.
Založit će se također i za ukidanje ili preuređenje drugog mirovinskog stupa tako da on za radnika ne bude obvezan te da obveznici plaćanja budu poslodavci.
U rezoluciji predstavnici Sindikata umirovljenika podsjećaju da su nakon sloma socijalizma mnoge zemlje u JI Europi pod pritiskom Svjetske banke prihvatile oštre mirovinske reforme te da se isti obrazac ponovio i u uvjetima ekonomske krize i recesije.
Konferenciju je otvorio predsjednik SSSH Mladen Novosel koji je govoreći o hrvatskom mirovinskim sustavu, rekao da u nas nije samo problem nepovoljan odnos između umirovljenika i zaposlenika, već i način punjenja mirovinskog fonda s obzirom da mnogi poslodavci ne uplaćuju redovito mirovinski doprinos.
Konferencija se održava u povodu Međunarodnog dana ljudskih prava čime se želi upozoriti da se oko 80 posto umirovljenika trenutno nalazi u zoni rizika od siromaštva.