Državni zavod za statistiku (DZS) objavit će danas prvu procjenu o prometu u trgovini na malo u listopadu, koja bi, kako se očekuje, trebala pokazati da je potrošnja porasla četvrti mjesec zaredom.
Svih pet makroekonomista, koje je anketirala Hina, procjenjuje da je u listopadu potrošnja porasla u odnosu na isti lanjski mjesec. Njihove procjene kreću se u rasponu od 0,8 do 1,6 posto, dok u prosjeku očekuju rast od 1,2 posto.
To bi predstavljalo ubrzanje rasta, s obzirom da je u rujnu promet u trgovini na malo ojačao 0,4 posto.
Podatak o potrošnji izuzetno je važan, kažu makroekonomisti, jer će pokazati može li se očekivati nastavak rasta gospodarstva.
Prošloga je tjedna objavljeno da je u trećem tromjesečju bruto domaći proizvod ojačao 0,2 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je prvi rast BDP-a nakon šest kvartala poniranja, čime je označen tehnički izlazak gospodarstva iz recesije.
To se ponajviše zahvaljuje rastu izvoza i potrošnje tijekom turističke sezone.
No, prvi podaci za četvrto tromjesečje ukazuju na ponovno slabljenje gospodarstva, upozoravaju makroekonomisti. Tako je u listopadu industrijska proizvodnja pala neočekivano oštrih 4,4 posto na godišnjoj razini.
Uz to, na tržištu rada ponovno su, nakon završetka turističke sezone, zavladali negativni trendovi.
Nedavno je Hrvatski zavod za zapošljavanje objavio da je u listopadu broj nezaposlenih porastao za gotovo 15.000 osoba, ili 5,2 posto, u odnosu na rujan.
Broj zaposlenih pao je istodobno za otprilike 16.600 osoba, ili 1,2 posto u odnosu na rujan, na ukupno 1,405 milijuna.
To znači da slabi realno raspoloživi dohodak, što bi moglo negativno utjecati na potrošnju u listopadu.
„U listopadu je moguće očekivati blago ubrzavanje rasta potrošnje na godišnjoj razini na oko 1 posto, no to će dominantno biti posljedica niske prošlogodišnje baze, s obzirom da su u posljednjem lanjskom tromjesečju stope pada bile dvoznamenkaste. Pad zaposlenosti te pad diskrecijskog dohotka kućanstava, uslijed rasta cijena energenata i prehrane, ublažit će pozitivne učinke ukidanja kriznog poreza i rasta plaća u realnom iznosu“, navodi jedan od makroekonomista u anketi Hine.
Kao najvažniji razlog jačanja potrošnje tijekom ljetnih mjeseci makroekonomisti navode dobru turističku sezonu. No, sa završetkom turističke sezone promet u trgovini na malo ponovno najviše ovisi o domaćoj potražnji, a ona je i dalje nejaka.
„U listopadu očekujemo prilično nizak rast potrošnje od oko 0,8 posto godišnje, uslijed ponovnog sezonskog rasta nezaposlenosti, nepovoljnih očekivanja u tom pogledu u sljedećih šest mjeseci, slabljenja pozitivnog baznog efekta i slabije prodaje automobila. Relativno slaba temeljna potrošnja, bez automobila i naftnih derivata, i dalje je pod utjecajem pada realnog raspoloživog dohotka, visoke nezaposlenosti te razduživanja stanovništva“, zaključuje jedan od makroekonomista u anketi Hine.