Time se Seul pridružio nastojanjima gospodarstava u nastajanju da suzbiju snažan priljev spekulativnog kapitala koji po njihovom tumačenju podiže vrijednost njihovih valuta i destabilizira tržišta. Ulagači nastoje ostvariti više prinose na kapital u gospodarstvima s visokim stopama rasta.
Tako je Indonezija u srpnju odredila minimalno razdoblje u kojem inozemni ulagači moraju držati njezine državne obveznice kako bi obeshrabila spekulante.
Tajland je prošlog mjeseca uveo porez na inozemna ulaganja u obveznice, pridruživši se ostalim zemljama koje nastoje ograničiti rast vrijednosti svojih valuta.
Vlada u Seulu uputila je prošlog tjedna u parlament prijedloge dva zakona koji predviđaju ponovno uvođenje poreza na kapitalnu dobit inozemnih ulagača i na prinose na južnokorejske državne obveznice, priopćilo je u četvrtak ministarstvo za strategiju i financije.
Ponovno je uvođenje toga poreza „primjeren instrument suzbijanja rizika prekomjernih oscilacija u kapitalnim tokovima, s obzirom na nagli priljev inozemnih ulaganja u južnokorejske obveznice“, ističu u ministarstvu.
Seul je u svibnju ukinuo 14-postotni porez na kamatne prihode i 20-postotni porez na kapitalnu zaradu na obveznicama. Taj je potez pridonio nedavnom naglom priljevu kapitala, priznaju u ministarstvu.