Na sastanku, na kojem je bila i predsjednica Odbora za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora Marijana Petir, razgovaralo se o provedbi projekata zaštite okoliša, energetske učinkovitosti i iskorištavanja obnovljivih izvora energije na glinskom području.
Na dobru suradnju fonda i grada, kako je priopćeno, upućuje i provedba 11 projekata na glinskom području za koje je fond odobrio 9,3 milijuna kuna. Riječ je, među ostalim, o sanaciji službenog odlagališta komunalnog otpada Gmajna te divljih odlagališta, nabavi komunalne opreme i vozila i uvođenju ekološke javne rasvjete.
Zastupnica Petir je istaknula kako je fond u Sisačko-moslavačkoj županiji u 119 projekata uložio 172,6 milijuna kuna. Podsjetivši da je ulaganjima fonda od oko 6,5 milijarda kuna u više od 4000 projekata u Hrvatskoj otvoreno više od 4500 radnih mjesta, naglasila je važnost toga fonda i za gospodarski razvoj.
Gradonačelnik Bakšić je od fonda zatražio dodatnu financijsku pomoć za provedbu sanacijskih projekata jer se grad nalazi na području posebne državne skrbi i izvorni su mu prihodi ograničeni, što je direktor Mladineo i prihvatio, navodi se u priopćenju.
Na sastanku je istaknuto da su sve pripreme za sanaciju odlagališta Gmajna završile i u tijeku je priprema natječaja za odabir izvođača radova. Sanacija će se obaviti u što kraćem roku, a, kako je izviješćeno, najkasnije do kraja 2011.
Na sastanku je predstavljen i projekt izgradnje kogeneracijskog pogona na drvnu masu, odnosno istodobne proizvodnje toplinske i električne energije tvrtke BE-TO Glina d.o.o. Proizvedena struja bi po povlaštenoj cijeni bila namijenjena za elektroenergetski sustav, a toplinska energija drvnoj industriji Drvni centar Glina d.o.o. i tvornici Vivera d.o.o. te ostalim potrošačima, posebno Kaznionici, te gradskim i državnima ustanovama u Glini.