Za projekt "Višnja Maraska kao sastojak funkcionalne hrane", koji se provodi pri Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu (centar Zadar), odobreno je 484.230,96 eura, projekt INTREPID-Karlovac, koji se provodi pri karlovačkom Veleučilištu, 996.113,35 eura, projekt "Kartiranje tehnologije na Sveučilištu u Zagrebu" 240.964 eura, projekt "Razvoj inovacijskog sustava", koji se provodi u suradnji Instituta Ruđera Boškovića u Zagrebu i Sveučilišta u Rijeci, 411.912,50 eura te za projekt "Izgradnja istraživačke infrastrukture za translacijsku medicinu i primijenjenu genomiku", koji se izvodi pri Institutu Ruđera Boškovića u Zagrebu, odobreno je 491.485,24 eura.
Svrha je projekata povezivanje znanstvene zajednice s industrijom - korištenje rezultata znanstvenih istraživanja za potrebe industrijskog sektora. Program bespovratne pomoći provodi se u sklopu pretpristupnog programa EU IPA IIIC (Regionalni razvoj - Regionalna konkurentnost).
Ugovore o dodjeli bespovratnog novca s čelnicima akademskih i istraživačkih ustanova iz Hrvatske na kojima će se projekti provoditi potpisali su predstavnici Središnje agencije za financiranje i ugovaranje Republike Hrvatske i predstavnici Delegacije Europske komisije.
U tijeku je ocjena novih prijedloga projekata, u sklopu drugog roka, nakon čega se u ožujku iduće godine očekuje potpisivanje ugovora, rečeno je u Ministarstvu.
"Fond za ulaganje u znanost i inovacije" pokriva aktivnosti na području inovacija i transfera tehnologija, a na javni poziv mogu se prijaviti isključivo visokoškolske ustanove i javne istraživačke organizacije. Program je vrijedan pet milijuna eura, a provodi ga Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa u sklopu dvaju ugovora koje financira EU - sheme dodjele bespovratnog novca i tehničke pomoći za SIIF.