Dow Jones oslabio je 0,39 posto, na 11.126 bodova, a S&P 500 indeks 0,27 posto, na 1.182 boda. Nasdaq indeks porastao je, pak, 0,24 posto, na 2.503 boda.
Posljednjih su tjedana cijene dionica rasle zahvaljujući dobrim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija i očekivanjima da će američka središnja banka početkom studenoga dodatno olabaviti monetarnu politiku kako bi potaknuo rast gospodarstva.
Analitičari su procjenjivali da će Fed uvesti program otkupa obveznica vrijedan između 500 i 1.000 milijardi dolara, no The Wall Street Journal objavio je jučer da bi taj program mogao vrijediti nekoliko stotina milijardi dolara, i da bi se provodio nekoliko mjeseci, što je manje od očekivanja.
Zbog toga posljednjih dana raste tečaj dolara, a to, pak, izaziva pad cijena sirovina, što pritišće rudarski sektor, koji je jučer, s padom od 0,9 posto, bio najveći gubitnik.
Ulagače su na oprez natjerali i podaci koji ukazuju na usporavanje rasta američke industrije. Doduše, ukupne narudžbe trajnih dobara porasle su u rujnu više nego što se očekivalo, no vrijednost narudžbi, isključujući zrakoplove, neočekivano je pala.
Da su blijedi makroekonomski podaci i smanjena očekivanja od Fedovih novih poticajnih mjera natjerali ulagače na oprez pokazuje i rast VIX indeksa Čikaške burze opcija.
Taj indeks, poznat i kao 'indeks straha', porastao je jučer treći dan zaredom, i to za 2,4 posto.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks potonuo je 1,07 posto, na 5.646 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,69 posto, na 6.568 bodova, a pariški CAC 0,96 posto, na 3.815 bodova.