Dow Jones oslabio je 43 boda, ili 0,39 posto, na 11.126 bodova, a S&P 500 indeks 0,27 posto, na 1.182 boda. Nasdaq indeks porastao je, pak, 0,24 posto, na 2.503 boda.
Posljednjih su tjedana cijene dionica rasle zahvaljujući dobrim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija i očekivanjima da će američka središnja banka početkom studenoga dodatno olabaviti monetarnu politiku.
Analitičari su procjenjivali da će Fed uvesti program otkupa obveznica vrijedan između 500 i 1.000 milijardi dolara, no The Wall Street Journal objavio je jučer da bi taj program mogao vrijediti nekoliko stotina milijardi dolara, i da bi se provodio nekoliko mjeseci, što je manje od očekivanja.
"Što bi brojka bila veća, to bi bilo bolje za tržište. Svaki iznos manji od očekivanja izazvao bi pad cijena dionica jer bi ulagači to mogli iskoristiti kao izliku za dobitonosnu prodaju nakon snažnog rasta cijena posljednjih mjeseci", kaže Tim Holland, portfelj menadžer u fondu Aston/TAMRO Diversified Equity Fund.
Zbog mogućnosti da će monetarna politika biti olabavljena blaže nego što se očekivalo, posljednjih dana raste tečaj dolara, a to, pak, izaziva pad cijena sirovina.
Zbog toga je pod pritiskom rudarski sektor, koji je jučer, s padom od 0,9 posto, bio najveći gubitnik.
Ulagače su na oprez natjerali i podaci koji ukazuju na usporavanje rasta američke industrije. Doduše, ukupne narudžbe trajnih dobara porasle su u rujnu više nego što se očekivalo, no vrijednost narudžbi, isključujući zrakoplove, neočekivano je pala.
S druge strane, prodaja novih obiteljskih kuća porasla je u rujnu više nego što se očekivalo, no s vrlo niskih razina, pa je prerano za zaključke da se američko tržište nekretnina oporavlja.
Da su blijedi makroekonomski podaci i smanjena očekivanja od Fedovih novih poticajnih mjera natjerali ulagače na oprez pokazuje i rast VIX indeksa Čikaške burze opcija.
Taj indeks, poznat i kao 'indeks straha', porastao je jučer treći dan zaredom, i to za 2,4 posto.
Na oprez ulagača ukazuje i mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 7,8 milijardi dionica, dok je u dosadašnjem dijelu godine prosječan dnevni promet iznosio 8,7 milijardi.
Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su izgubile i onih koje su dobile na vrijednosti iznosio 2 naprema 1.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks potonuo je 1,07 posto, na 5.646 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,69 posto, na 6.568 bodova, a pariški CAC 0,96 posto, na 3.815 bodova.