FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 27. listopada 2010. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

SINGAPUR - Globalni gospodarski oporavak mogao bi znatnije usporiti ako se nastavi rast cijena roba nakon predstojećeg novog kruga labavljenja monetarne politike u SAD-u, čije se pojedinosti američka središnja banka sprema objaviti idući tjedan, upozorio je dužnosnik Međunarodne agencije za energiju (IEA). Eduardo Lopez, viši analitičar naftne potražnje, ustvrdio je kako je bit novog kruga monetarnih poticaja u osnovi tiskanje novca. Najave novih poticaja oslabjele su dolar, pridonijevši jačanju cijena roba i nafte u proteklih najmanje mjesec dana. "Ako se nastavi daljnji rast cijena roba, oporavak bi mogao biti zakočen", kazao je on na konferenciji u Singapuru, posvećenoj rafinerijskim aktivnostima.

BRUXELLES - Kinesko ograničenje izvoza rijetkih metala signalizira da Europska unija mora hitno smanjiti svoju ovisnost o toj zemlji, upozorio je u srijedu europski povjerenik za trgovinu Karel De Gucht. "To signalizira da Kina razvija industrijsku politiku čiji je cilj da se proizvodnja u što većoj mjeri preseli u tu zemlju", kazao je De Gucht na europsko-kineskoj konferenciji u Bruxellesu. "Očito je da ne možemo nastaviti biti potpuno ovisni o Kini", kazao je De Gucht. Spor oko rijetkih metala, skupine minerala koji se koriste za proizvodnju proizvoda utemeljenih na sofisticiranoj tehnologiji, poput mobilnih telefona i televizora ravnih ekrana, posljednjih dana prijeti eskalacijom nakon kineske odluke o ograničenju izvoza. Povjerenik EU također je ponovno pozvao vladu u Pekingu da otvori svoje tržište javne nabave za inozemne kompanije, koje se opetovano žale da ih se isključuje iz unosnih natječaja.

LUXEMBOURG - Sredozemne zemlje Europske unije odbacile su u utorak prijedlog Europske komisije o smanjivanju kvota za izlov plavoperajne tune. Europska unija treba se dogovoriti o stajalištu pred sastanak Međunarodne komisije za zaštitu atlantske tune koji se održava od 17. do 27. studenoga u Parizu. Francuski ministar poljoprivrede Bruno Le Maire rekao je kako se zalaže da se održe postojeće kvote od 13.500 tona, a s njim su se složili Cipar, Grčka, Italija, Malta, Portugal i Španjolska, kazali su diplomati. Velika Britanija jedina je izrazila potporu prijedlogu Bruxellesa o smanjivanju kvota, dok su Njemačka i Švedska bile manje jasne u svojim stajalištima, dodali su diplomatski izvori. "Znanstvenici ocjenjuju da je kvota od 13.500 tona razumna", ocijenio je Le Maire.

BRUXELLES - Prijedlog Europske komisije o odlaganju nuklearnog otpada koji bi trebao biti objavljen sljedećeg tjedna pozvat će zemlje članice da definiraju nacionalne strategije za skladištenje tog otpada, uz naglasak na prednosti skladištenja pod zemljom, najavljuju u srijedu europski mediji. "Kako bi se osigurala provedba međunarodno prihvaćenih principa i zahtjeva za skladištenje iskorištenog goriva i upravljanje radioaktivnim otpadom, predložena direktiva činit će to pravno obvezujućim", kaže se u nacrtu izvješća. Europska komisija trebala bi 3. studenoga predstaviti nacrt europske direktive o upravljanju iskorištenim gorivom i radioaktivnim otpadom.

VARŠAVA - Poljska vlada finalizirala je nacrt ugovora o velikom novom plinskom poslu s Rusijom, utirući time put njegovom službenom potpisivanju u narednim danima, izvijestili su europski mediji. Poljski ministri odobrili su nacrt ugovora u utorak navečer, te se očekuje da će ga potpredsjednik poljske vlade Waldemar Pawlak i njegov ruski kolega Igor Sečin potpisati u Moskvi još prije vikenda, izvijestio je europski informativni portal euobserver.com. Na temelju tog ugovora ruski Gazprom prodavat će 10,3 milijarde prostornih metara plina godišnje poljskoj državnoj tvrtki PGNiG do 2022., koristeći naftovod Yamal koji prolazi preko Bjelorusije. Poljskim dijelom plinovoda upravljat će odvojena poljska tvrtka u državnom vlasništvu Gaz-System.

BUDIMPEŠTA - Mađarska državna elektroenergetska tvrtka MVM ne pregovara o kupnji udjela u naftnoj grupi MOL od ruske kompanije Surgutneftegaz, izjavio je u utorak glasnogovornik MVM –a. „To pitanje nije na dnevnom redu u MVM-u", rekao je direktor za komunikacije MVM-a Gyorgy Felkai a prenijela nacionalna novinska agencija MTI. Mađarski dnevni list Nepszabadsag objavio je u ponedjeljak da bi MVM od Surguta mogao kupiti 21,2 posto udjela u MOL-u.

DUBLIN - Irska vlada objavila je da će u sljedeće četiri godine uvesti mjere kojima će srezati potrošnju za 15 milijardi eura kako bi smanjila ogromni proračunski manjak. U Dublinu ističu da je smanjenje potrošnje za 15 milijardi eura nužno kako bi se u skladu sa zacrtanim ciljevima proračunski manjak do 2014. spustio na razinu dogovorenu s Europskom unijom. Vlada mora do 2014. svesti manjak na tri posto BDP-a kako više ne bi kršila propise Europske unije o dopuštenoj visini proračunskog manjka. Glavni su razlog osjetno većih rezova niže prognoze gospodarskog rasta u Irskoj i svijetu i viši troškovi kamata na dug, stoji u vladinom priopćenju, objavljenom u utorak navečer.

SEUL - Rast južnokorejskog gospodarstva značajno je usporio u trećem tromjesečju zbog oštrog usporavanja rasta izvoza, izazvanog jačanjem domaće valute wona, objavila je tamošnja središnja banka. Kako je priopćeno iz Bank of Korea, bruto domaći proizvod (BDP) u trećem je tromjesečju porastao svega 0,7 posto u odnosu na ranije tromjesečje, čime je stopa rasta prepolovljena u odnosu na drugo tromjesečje, kada su aktivnosti uvećane za 1,4 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca. Na godišnjoj razini BDP je uvećan 4,5 posto, također znatno manje nego u prethodnom tromjesečju kada je godišnja stopa rasta iznosila 7,2 posto.

PEKING - Kina se zbog nekontroliranog tiskanja dolara u Sjedinjenim Državama suočava s uvezenom inflacijom, prenose kineski mediji u srijedu upozorenje ministra trgovine Chena Deminga. „S obzirom na aktualnu situaciju, kompanije su mislile unaprijed i pripremile se za kolebanje valutnih tečajeva i za rast troškova rada“, kazao je kineski ministar po navodima koje je objavio državni list China Business News. „Budući pak da se izdavanje dolara otelo kontroli, a cijene robe na međunarodnim tržištima i dalje rastu, Kina se suočava s uvezenom inflacijom koja je kompanije gurnula u veliku neizvjesnost.“

FRANKFURT - Najveća njemačka banka Deutsche Bank izvijestila je da je u trećem tromjesečju poslovala s gubitkom zbog troška povezanog s kupovinom udjela u Deutsche Postbanku. Neto gubitak iznosio je 1,21 milijardu eura, u usporedbi s dobiti od 1,38 milijardi eura u istom razdoblju prošle godine. DB je odlučio kupiti Deutsche Postbank kako bi smanjio ovisnost o poslovima investicijskog bankarstva kroz proširenje odjela za poslovanje s građanima. Za potrebe kupovine većinskog udjela u Deutsche Postbanku, Deutsche Bank odlučio je prodati dionice i tako prikupio rekordne 10,2 milijarde eura. Ako se izuzme trošak od 2,3 milijarde eura vezan za Postbank, Deutsche Bank je u trećem tromjesečju ostvario neto dobit od 1,1 milijardu eura. Ukupni prihodi grupe iznosili su pet milijardi eura. Ako se izuzme trošak vezan za Postbank, iznosili su 7,3 milijarde eura.

AMSTERDAM - Nizozemska pivovara Heineken NV je priopćila da su joj temeljni prihodi pali, a dobit porasla u trećem tromjesečju zbog mješavine ušteda, povećanog obujma prodaje na tržištima u nastajanju i viših cijena. Ako se isključi utjecaj akvizicije meksičkog proizvođača piva Femsa, vlasnika brendova poput Dos Equis, Tecate i Sol, prihodi su se smanjili za 2,1 posto, budući da je pad obujma prodaje za 3,1 posto nadjačao utjecaj povećanja cijena za jedan posto, priopćeno je iz obiteljski kontrolirane tvrtke koja je tek ove godine počela objavljivati tromjesečna poslovna izvješća. Heineken je kupio Femsu u travnju za 7,8 milijardi dolara. Ako se uključi utjecaj te akvizicije, prihodi su porasli za 13 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine i iznosili su 4,62 milijarde eura.

STOCKHOLM - Švedski proizvođač bijele tehnike Electrolux priopćio je da je u trećem tromjesečju 2010. zabilježio 15-postotni pad neto dobiti pod pritiskom pada prodaje u Europi i Sjevernoj Americi, poskupljenja sirovina i pojačane potrošnje na marketing. U tri mjeseca do kraja rujna neto dobit grupacije sa sjedištem u Stockholmu potonula je na 1,4 milijarde kruna (210 milijuna dolara), s 1,6 milijardi kruna u istome tromjesečju godine ranije. Izvršni direktor Hans Straberg kazao je kako su povrh pojačane potrošnje na brendiranje troškovi sirovina u navedenom tromjesečju skočili za gotovo 500 milijuna kruna u usporedbi s prošlom godinom. Prihodi su u trećem tromjesečju kliznuli na 26,3 milijarde kruna, s 27,6 milijardi u istome tromjesečnom razdoblju 2009.

LONDON/FRANKFURT - Europski burzovni indeksi u srijedu su oscilirali između pozitivnog i negativnog područja, pri čemu su podršku dobivali od snažnih rezultata poslovanja banaka koji su poduprli bankovne dionice, dok su veće dobitke priječili gubitnici u rudarskom sektoru. Londonski Ftse indeks u takvim je okolnostima oslabio 0,5 posto, na 5.678 bodova, dok je frankfurtski DAX neznatno ojačao, 0,05 posto, na 6.617 bodova. Među ulagačima vlada neizvjesnost budući da pokušavaju odgonetnuti hoće li možda poboljšano ozračje na tržištima ponukati američku središnju banku Fed da bude manje agresivna u popuštanju monetarne politike.

LONDON - Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima ispod 82 dolara za barel nakon što su pojačane sumnje u razmjere i tempo monetarnih poticaja za američko gospodarstvo poduprli dolar. Barel sirove nafte za isporuke u prosincu pojeftinio je na američkom tržištu 81 cent na 81,74 dolara. Na tržištu u Londonu bio je u minusu 78 centi i njime se trgovalo po 82,88 dolara. Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internetskim stranicama da je cijena referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 79,75 dolara, što znači da je bila 55 centi niža nego dan ranije.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, a dolar ojačao, jer ulagači nisu sigurni koliko će biti agresivno popuštanje monetarne politike američke središnje banke, a pokolebalo ih je i oštro usporavanje gospodarskog rasta Južne Koreje. U Hong Kongu su cijene dionica pale više od 1,5 posto, dok su burzovni indeksi u Južnoj Koreji, Kini, Singapuru, i Australiji oslabili između 0,4 i 0,9 posto. Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks balansira na rubu pozitivnog i negativnog područja, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, na gubitku 0,46 posto. Jačanje dolara natjeralo je ulagače na povlačenje iz dionica u rudarskom sektoru, pa je MSCI indeks tog sektora jutros najveći gubitnik, s padom od 1,2 posto.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak vodeći indeksi ostali gotovo nepromijenjeni, unatoč podatku o rastu povjerenja potrošača u SAD-u, jer je niz slabijih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih izvješća kompanija natjerao ulagače na oprez. Dow Jones indeks ojačao je pet bodova, ili 0,05 posto, na 11.169 bodova, dok je Nasdaq indeks porastao 0,26 posto, na 2.497 bodova. S&P 500 ostao je pak nepromijenjen na 1.185 bodova. U vrlo nesigurnom trgovanju Dow Jones indeks oscilirao je jučer u rasponu od 100 bodova, što je uglavnom bila posljedica vala poslovnih izvješća kompanija.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙