Govoreći o novijoj povjesti vukovarske Opće bolnice, u kojoj je danas 527 zaposlenika od kojih je 91 liječnik, ravnateljica te zdravstvene ustanove dr. Vesna Bosanac istaknula je kako je najteže dane bolnica proživjela tijekom jugo-srpske agresije u Domovinskom ratu, kada je bila Ratna bolnica.
"Dnevno je na bolnicu znalo padati i nekoliko tisuća projektila i činilo se da naše apele za pomoć nitko ne čuje", rekla je dr. Bosanac, koja je tijekom agresije bila i ravnateljica vukovarske Ratne bolnice. Podsjetila je da je 18. studenoga 1991. godine, nakon sloma obrane grada, potpisan sporazum o neutralizaciji bolnice i evakuaciji ranjenika, kojeg, međutim, bivša JNA nije poštovala.
"Od 450 ranjenika samo je 174 evakuirano iz bolnice dok je 200 odvedeno i ubijeno na Ovčari", rekla je dr. Bosanac. Naglasila je da tijekom agresije na Vukovar, liječnici i medicinsko osoblje bolnice, liječničku pomoć nisu uskratili nikome pa ni neprijateljskim vojnicima.
Također je kazala kako se očekuje da obnova vukovarske opće bolnice, koja je počela 2008. godine i u koju je do sada kroz građevinske radove i nabavku opreme uloženo 107 milijuna kuna, u potpunosti bude završena tijekom 2011. godine.
Izlaganje "Prva gradska bolnica u Vukovaru 1857. godine" održao je Štefan Biro. Kao posebice zaslužnog za gradnju prve vukovarske bolnice, naveo je dr. Viktora Spitzera, jednog od prvih liječnika u tada osnovanoj bolnici, a na čiji grob je izaslanstvo Opće bolnice, nakon svečanosti, položilo vijenac i zapalilo svijeću.
Vijenac je položen i svijeće su zapaljene i podno spomen obilježja na Ovčari, u spomen na zaposlenike i ranjenike iz vukovarske bolnice, odvedene iz bolnice 19. studenoga, a ubijene na tom mjestu 20. studenoga 1991. godine.