Nekoliko desetaka sudionika prisjetilo se u vukovarskoj Općoj bolnici tih dana 1991. godine u kojima se, kako je istaknula ratna i sadašnja ravnateljica te bolnice Vesna Bosanac, činilo da "nitko ne čuje brojne apele za pomoć".
"Dočekali smo taj dan sa strepnjom i strahom jer tjedan dana ranije organizirani konvoj nije prošao. Bio je to težak dan i za ranjenike i za nas, medicinsko osoblje", istaknula je Vesna Bosanac i podsjetila da su, nakon 12 sati probijanja kroz minska polja, konvojem "Liječnika bez granica" ranjenici prevezeni u Đakovo.
Vesna Bosanac predstavila je i projekt centra za rehabilitaciju žrtava rata, koji bi se trebao graditi na mjestu nekadašnje upravne zgrade vukovarske Opće bolnice. Projekt su osmislile uprava bolnice i Udruga hrvatskih liječnika dragovoljaca 1990.-1991., a iduće godine kandidirat će ga za fondove Europske unije.
Govoreći o potrebi izgradnje tog centra, Vesna Bosanac podsjetila je da je Domovinski rat u Vukovaru preživjelo oko 15.000 ljudi, oko 6500 Vukovaraca prošlo je kroz srpske koncentracijske logore i zatvore, a ranjeno ih je 3470.
"Kroz bolnički Odjel za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju na godinu prođe 16.608 pacijenata, a na Odjelu za psihijatriju obavi se 12.000 pregleda. Ti kapaciteti su premali da bi zadovoljili potrebe", objasnila je Vesna Bosanac razloge za izgradnju centra u kojem će biti mnogi sadržaji kojima vukovarska bolnica danas ne raspolaže, a nužni su u rehabilitaciji bolesnika.
Sudionici obilježavanja obljetnice konvoja položili su vijenac i zapalili svijeće kod spomen-obilježja na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata i na mjestu masovne grobnice na Ovčari, gdje je 20. studenoga 1991., nakon okupacije Vukovara i ulaska u grad pripadnika bivše JNA i srpskih paravojnih postrojba, ubijeno 200 ranjenika i civila odvedenih dan prije iz bolnice.