Šest glavnih francuskih sindikata odlučno je u namjeri da se nastavi boriti i nakon prihvaćanja zakona, zbog čega su sugrađane pozvali na prosvjede 28. listopada i 6. studenoga.
"Puna odgovornost za nastavak prosvjeda je na francuskoj vladi koja nas ne želi saslušati, nastavlja s provokacijama te i dalje ima svoje beskompromisno stajalište", stoji u zajedničkom priopćenju sindikata objavljenom dan nakon pregovora u Parizu.
Tijekom dana vlada predsjednika Nicolasa Sakrozyja priopćila je da će primijeniti posebne mjere kako bi se ubrzalo prihvaćanje mirovinske reforme. Konačno glasovanje u Senatu očekuje se u petak, a Senat je s raspravom o mirovinskoj reformi počeo danas. Oporba je predložila oko 400 amandmana, a nakon očitovanja o njima glasovat će se o novom zakonu.
Vladajuća stranka ima većinu u Senatu i vjerojatno neće imati većih teškoća u donošenju zakona koji će dobnu granicu za odlazak u mirovinu povećati sa 60 na 62 godine.
Francuska se u međuvremenu i dalje suočava s velikom opasnošću od paralize prometa budući da prosvjedi utječu na energetski sektor. Četrnaest skladišta goriva u zemlji i dalje je blokirano u akcijama koje su postale glavno sredstvo pritiska protiv reforme.
Čim policija makne barikade do spremišta, prosvjednici postave nove. Više od četvrtine benzinskih crpki više se ne opskrbljuje gorivom, a dio ostalih opskrbljuje se samo djelomično, rekao je u četvrtak ministar unutarnjih poslova Brice Hortefeux. Ujutro su prosvjednici blokirali i zračnu luku u Marseilleu.
Čelnik jednog od glavnih francuskih sindikata CGT-a Bernard Thibault izjavio je u četvrtak kako nema nikakvih razloga da se prekinu prosvjedi protiv mirovinske reforme.
"Vlada ostaje odlučna, ustrajna i beskompromisna. Moramo nastaviti veliku akciju već početkom idućeg tjedna", izjavio je Thibault.
"Od sindikata ćemo zatražiti veliku akciju koja će ljudima omogućiti da otiđu s posla te da iziđu na ulice", rekao je.