Podaci po statističkim regijama pak pokazuju da je stopa anketne nezaposlenosti bitno ispod državnog prosjeka u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj i iznosi 8,7 posto, dok u Jadranskoj Hrvatskoj iznosi 11,5 posto, a čak 18,7 posto u Središnjoj i Istočnoj Hrvatskoj.
Prema Anketi o radnoj snazi, koja se temelji na metodologiji Međunarodne organizacije rada (ILO), u drugom je ovogodišnjem tromjesečju u Hrvatskoj bilo 216 tisuća nezaposlenih. Na godišnjoj razini, u odnosu na drugo tromjesečje 2009. godine, anketno nezaposlenih bilo je više za 59 tisuća.
Broj i stopa nezaposlenih prema anketi o radnoj snazi bitno se razlikuju od administrativnih izvora.
U tom razdoblju, od travnja do lipnja 2009. godine, prosječan broj nezaposlenih prema anketi manji je za 81.000 osoba od podataka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, prema kojima je u drugom ovogodišnjem tromjesečju bilo registrirano 297 tisuća nezaposlenih, a stopa registrirane nezaposlenosti za to razdoblje iznosila je 17,2 posto.
Po podacima iz ankete, u drugom kvartalu 2010. u Hrvatskoj je bilo ukupno zaposleno milijun i 534 tisuće osoba, što je za 77 tisuća osoba manje nego u istom tromjesečju prošle godine.
Stopa zaposlenosti (postotni udio zaposlenih u radno sposobnom stanovništvu) u drugom je tromjesečju 2010. iznosila 41 posto, dok je u istom razdoblju godine prije bila 43,7 posto.
Stopa zaposlenosti najviša je u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj i iznosi 47,1 posto, dok je u preostale dvije regije bitno niža te iznosi 37,6 posto u Središnjoj i Istočnoj te 37 posto u Jadranskoj Hrvatskoj.
Kao i kod stope nezaposlenosti, osjetna je razlika u stopama zaposlenosti žena i muškaraca. Tako je stopa zaposlenosti muškaraca u Hrvatskoj u drugom tromjesečju ove godine iznosila 47,2 posto, a žena svega 35,5 posto.
Stopa anketne nezaposlenosti muškaraca u drugom ovogodišnjem tromjesečju iznosila je pak 12,1 posto, a žena 12,7 posto.