Knjigom se želi prikazati kontekst socijalnog dijaloga unutar formalno pravnog i institucionalnog okvira kako bi se ostvarili pomaci prema uravnoteženju pregovaračke moći, odnosno snaženju sindikalne pozicije koja je još uvijek znatno slabija od Vladine i poslodavačke, rečeno je na promociji.
Ivan Rebac, koji je još 1990. sudjelovao u transformaciji sindikalne scene i osnivanju prvih neovisnih sindikata u Hrvatskoj, ističe kako se prava hrvatskih radnika kontinuirano smanjuju, naročito u zadnjih pet godina, a sindikati još nijednom nisu upotrijebili argument snage, kao što je opći štrajk, kako bi to spriječili.
Jedan od glavnih razloga za slabost sindikata je njihova rascjepkanost, jer u Hrvatskoj trenutno postoji između 750 i 800 sindikata, upozorava Rebac i zalaže se za sindikalno ujedinjenje.
Analiza potpisanih kolektivnih ugovora pokazuje da se pregovaračka sposobnost radnika i sindikata kontinuirano raslojava, čime se smanjuje i njihova tarifna moć za ugovaranje pravične minimalne cijene rada.
S druge strane, svi rezultati istraživanja stajališta sindikalnih članova i povjerenika pokazuju težnju za pokretanjem integrativnih procesa u pravcu okrupnjavanja i logičnog ustrojavanja sindikata, napominje Rebac.
Dragan Bagić sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta napomenuo je da Rebac u svojoj knjizi objašnjava osnovne pojmove vezane uz socijalni dijalog, koji se kod nas često brka sa socijalnim partnerstvom.
U Hrvatskoj se, nažalost, malo toga može reći o socijalnom partnerstvu, pogotovo na nacionalnoj tripartitnoj razini, rekao je Bagić dodavši kako je najbliže toj ideji bio svojedobni prijedlog Partnerstva za razvoj koji je, međutim, propao zaslugama svih triju strana.