Službeni Pjongjang još je ponovio zahtjev da dobije i jedan nuklearni reaktor i opskrbu energijom dok se taj ne sagradi, javlja Associated Press.
Korejski zahtjevi izrečeni su u Pekingu, prvi dan sastanka šest strana u pregovorima s ciljem obustavljanja nuklearnoga programa te zatvorene komunističke države, javlja Reuters.
Ne bude li tim zahtjevima udovoljeno, Sjeverna Koreja prijeti jačanjem nuklearnog programa, saznaje AP iz sažetka uvodnih govora što ih je agencija dobila od jednog od izaslanstava uz uvjet da ga se ne imenuje zbog osjetljivosti pregovora.
Sjedinjene su Države već poručile da gube strpljenje i zatražile akciju. SAD nudi normalizaciju odnosa sa Sjevernom Korejom tek kad ona završi s denuklearizacijom, vidi se iz toga sažetka.
Ujedinjeni su narodi uveli sankcije službenom Pjongjangu nakon 9. listopada kad je Sjeverna Koreja testirala nuklearno oružje.
SAD je odvojeno prije više od godinu dana uveo financijske restrikcije uz optužbu da Pjongjang falsificira i pere novac, javlja Reuters.
Posebni izaslanik UN-a za ljudska prava Vitit Muntabhorn novinarima je u Seulu u Južnoj Koreji rekao da je Sjevernu Koreju pozvao da nahrani svoje stanovništvo kad već ima novca za razvijanje programa nuklearnog oružja.
"Politika 'prvo vojska', osobito trošenje na oružje i širenje nuklearnoga naoružanja za žaljenje je jer bi taj novac trebalo potrošiti na pitanje osiguranja hrane i ostale ljudske potrebe stanovništva", rekao je UN-ov izaslanik na kraju petodnevnoga posjeta Seulu tijekom kojega se sastao i s prebjezima iz Sjeverne Koreje.
Od sredine devedesetih kad su prirodne katastrofe i loše vodstvo upropastili gospodarstvo zemlje, Sjeverna se Koreja oslanja na stranu pomoć ne bi li prehranila 23 milijuna stanovnika.