Vijeće sigurnosti UN-a uvelo je sankcije Sjevernoj Koreji pošto je 9. listopada izvela nuklearni pokus. Iranu koji odbija prekinuti program obogaćivanja urana također prijete kaznene mjere.
"Same sankcije ne rješavaju probleme", kazao je ElBaradei na konferenciji za tisak u Tokiju.
"Uz sankcije pozornost se mora posvetiti povratku Sjeverne Koreje za pregovarački stol i tome kako potaknuti tu zemlju da pokaže nužnu popustljivost kako bi se na koncu riješila nuklearna kriza", dodao je.
"Isto vrijedi za Iran", rekao je.
IAEA nadzire iranski nuklearni program od veljače 2003. Sjeverna Koreja je pak protjerala inspektore 2002. tijekom diplomatske krize s SAD-om.
ElBaradei je opetovao da je njegova agencija spremna ponovno poslati svoje inspektore u Sjevernu Koreju čim im tamošnje vlasti "dadu zeleno svjetlo".
Direktor IAEA-e doputovao je u srijedu u Japan gdje će s japanskim dužnosnicima razgovarati o sjevernokorejskom i o iranskom pitanju. U ponedjeljak bi trebao stići u Kinu.
Glasnogovornik vlade Yasushisa Shiozaki ponovno je potvrdio direktoru atomske agencije da Japan ne kani odustati od svoje doktrine da "nikada ne posjeduje, ne proizvodi i ne skladišti" nuklearno oružje.
Japansko obećanje dolazi u trenutku kada japanski čelnici, potaknuti sjevernokorejskim nuklearnim pokusom, traže da se provede javna rasprava o uputnosti posjedovanja atomskog oružja, temi koja je dugo bila zabranjena u Japanu.
Japan je jedina zemlja u svijetu koja je bila izložena nuklearnom razaranju u Hiroshimi i u Nagasakiju 1945.