BRUXELLES
Hrvatska je u ponedjeljak navečer u Bruxellesu otvorila i na istom sastanku privremeno zatvorila pristupne pregovore s Europskom unijom o poglavlju obrazovanje i kultura, čime je razdvojen njezin proces pristupanja EU-u od turskog. Riječ je o drugom poglavlju koje je Hrvatska privremeno zatvorila nakon otvaranja pregovora 3. listopada prošle godine, dok je Ankara, koja je počela pregovore istog dana kao i Zagreb, privremeno zatvorila samo jedno poglavlje. Nakon završetka Međuvladine konferencije EU-Hrvatska na kojoj su otvoreni i zatvoreni pregovori o tom poglavlju, finski ministar vanjskih poslova Erkki Tuomioja je najavio mogućnost još jedne Međuvladine ili Pristupne konferencije, na kojoj bi se mogli otvoriti pregovori o još tri poglavlja europske pravne stečevine i to do kraja ove godine. "Predsjedništvo EU-a se nada da je moguća još jedna pristupna konferencija do kraja ove godine", rekao je Tuomioja, kazavši da se trenutačno u Vijeću EU-a usuglašavaju zajedničke pregovaračke pozicije za tri poglavlja - ekonomska i monetarna politika, poduzetništvo i industrijska politika te carinska unija.
BRUXELLES
Europski povjerenik za proširenje Olli Rehn i hrvatska ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović potvrdili su u ponedjeljak navečer da Hrvatska razgovora sa zainteresiranim zemljama o svom Zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu (ZERP). "Znam da se razgovora sa zainteresiranim zemljama i prilično sam uvjeren da će to donijeti rezultate tako da možemo izbjeći bilo kakvu jednostranu odluku i riješiti taj tip problema u dobrosusjedskom duhu", rekao je povjerenik Rehn na konferenciji za novinare nakon Pristupne konferencije na kojoj je Hrvatska otvorila i privremeno zatvorila pristupne pregovore s EU-om o obrazovanju i kulturi. Informaciju da Hrvatska razgovara sa susjedima o ZERP-u potvrdila je i ministrica Grabar-Kitarović. "Kao odgovorna kandidatska zemlja mi informiramo Komisiju i zemlje članice, radi se na tome i vjerujem da ćemo u kratkom roku donijeti neke odluke", rekla je.
ZAGREB
Hrvatski ministar kulture Božo Biškupić izrazio je u ponedjeljak navečer zadovoljstvo privremenim zatvaranjem pristupnih pregovora s EU-om za poglavlje obrazovanje i kultura, dodajući da screening za područje kulture označava da na tom području nema neriješenih pitanja te da je Hrvatska spremna za primanje u EU. Hrvatska je u ponedjeljak na međuvladinoj konferenciji u Bruxellesu otvorila i na istom sastanku privremeno zatvorila pristupne pregovore s Europskom unijom o poglavlju obrazovanje i kultura. Današnje zatvaranje poglavlja obrazovanja i kulture u pristupnim pregovorima dat će jednu dinamiku cjelokupnom procesu pregovora u pristupu Hrvatske EU-u, ocijenio je ministar Biškupić. Zatvaranje poglavlja znači, dodao je Biškupić, da je Hrvatska položila test provjere usklađenosti za hrvatsko zakonodavstvo u području kulture.
ZAGREB
Koordinacija hrvatskih društava prijateljstva obilježila je u ponedjeljak u Zagrebu 15. obljetnicu postojanja i djelovanja u nazočnosti hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, predstavnika hrvatske Vlade i diplomatskog zbora akreditiranog u RH. U prigodnom govoru, predsjednik Mesić istaknuo je kako je Koordinacija hrvatskih društava prijateljstva, u vrijeme svojeg stupanja na scenu, bila svojevrsna preteča mlade hrvatske diplomacije, a danas je koristan nastavak i dodatak njezinu radu. "Europa, europske i euroatlantske integracije jesu naši vanjskopolitički prioriteti, ali u ostvarivanju tih prioriteta ne iscrpljuje se i ne smije se iscrpljivati hrvatska vanjska politika", rekao je Mesić, zahvaljujući hrvatskim društvima prijateljstva na svemu što su u proteklih 15 godina učinila na povezivanju Hrvatske sa svijetom.
WASHINGTON
Kofi Annan, kojem uskoro prestaje mandat glavnog tajnika Ujedinjenih naroda, pozvao je u ponedjeljak Sjedinjene Države da odustanu od unilateralne diplomacije i kršenja ljudskih prava u sklopu globalnog "rata protiv terorizma". Annan je za jedan od svojih posljednjih govora na funkciji prvog čovjeka UN-a izabrao predsjedničku knjižnicu Harryja Trumana u Independenceu u američkoj saveznoj državi Missouri. Truman, američki predsjednik od 1945. do 1953. godine, bio je snažan zagovornik osnivanja UN-a, a upravo je njega Annan naveo kao model za današnje upravljanje SAD-om. "Više nego ikada Amerikanci, kao i ostatak čovječanstva, trebaju efikasan globalni sustav kako bi se narodi svijeta zajedno suočili s globalnim izazovima", poput širenja nuklearnog naoružanja, klimatskih promjena, terorizma i pandemija, rekao je Annan. "Kako bi bio efikasan, taj sustav treba dalekovidno američko vodstvo, u tradiciji predsjednika Trumana", rekao je Annan. Annan je isto tako pozvao SAD da ostane vjeran svojim načelima u području ljudskih prava.
JERUZALEM
Izraelski premijer Ehud Olmert u ponedjeljak je, suprotno četrdesetgodišnjoj politici namjerne dvosmislenosti, u razgovoru za SAT 1 neizravno priznao da Izrael posjeduje nuklearno oružje, a nakon objavljivanja spornog intervjua izraelska vlada je priopćila da je Olmert krivo shvaćen. U razgovoru za njemačku TV postaju Sat 1, u izvatku koji je prikazan u Izraelu, premijeru je bilo postavljeno pitanje da li nuklearni arsenal Izraela - čije postojanje dosad nikad nije javno priznato - potkopava prigovore sa Zapada Iranu zbog njegovih nuklearnih aktivnosti."Izrael je demokratska zemlja koja nikome ne prijeti ... Iran jasno, glasno i otvoreno prijeti brisanjem Izraela sa zemljovida", odgovorio je uzbuđeni Olmert."Možete li reći da je to ista razina, kad nastoje doći do nuklearnog oružja, kao Amerika, Francuska, Izrael i Rusija?", upitao je Olmert, a neki su izraelski analitičari odmah to protumačili priznanjem da židovska država doista posjeduje nuklearni arsenal. Nedugo nakon objavljivanja intervjua u Izraelu, državna je televizija citirala dužnosnike iz ureda premijera koji su rekli da Olmert spominjući Ameriku, Francusku, Izrael i Rusiju nije govorio o nuklearnim silama, već o demokratskim zemljama.
WASHINGTON
Američki predsjednik George W. Bush izjavio je u ponedjeljak kako je opstanak mlade demokracije u Iraku u interesu svih susjednih zemalja, te kako SAD treba pomoći da se napori tih zemalja usredotoče na doprinos uspjehu Iračana. Bush je u ponedjeljak počeo trodnevne intenzivne konzultacije o modificiranju američke politike prema Iraku, posjetom State Departmentu i razgovorima s njegovim najvišim dužnosnicima o političkim i diplomatskim opcijama koje SAD-u stoje na raspolaganju u Iraku. "Razgovarali smo o susjedstvu, zemljama koje okružuju Irak i odgovornostima koje one imaju kako bi pomogle da ta mlada demokracije opstane", rekao je Bush novinarima nakon sastanka na kojem su sudjelovali i državna tajnica Condoleezza Rice i potpredsjednik Dick Cheney.
WASHINGTON
Američki raketoplan Discovery pristao je u ponedjeljak navečer uz Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS), nakon dva dana leta koji je započeo spektakularnim noćnim lansiranjem, prvim
nakon nesreće Columbije 2003. Dvije svemirske letjelice spojile su se nakon 23 sata po
srednjoeuropskom vremenu (CET), dok su se nalazile 354 km iznad Zemlje sjeverozapadno od Bangladeša, objavila je američka svemirska agencija NASA. Zapovjednik Discoverya Mark Polansky je prije pristajanja uz dok orbitalne stanice, uzdužno zarotirao brod za 360 stupnjeva kako bi posada ISS mogla fotografirati njegovu zaštitnu oplatu. Fotografije će analizirati inženjeri NASE u potrazi za oštećenjima. Taj i drugi sigurnosni postupci uvedeni su nakon što je oštećenje na krilu, izazvano komadom pjene otpale kod lansiranja, dovelo do eksplozije Columbije zbog usijanja oplate kod ulaska u zemljinu atmosferu.