Njujorški Dow Jones indeks porastao je tako 0,9 posto, zaključivši trgovanje na 12.307 bodova. Tehnološki Nasdaq ojačao je jedan posto, na 2.437 bodova.
Vijesti o novim akvizicijama i spajanjima redom su stizale iz financijskog, prehrambenog te sektora nekretnina i kasino industrije. Među značajnijima ističe se najava Bank of New York o kupovini Mellon Financial Corp. za otprilike 16,5 milijardi dolara, čime će nastati najveća svjetska tvrtka za upravljanje nekretninama i aranžer obveznica. Samo dionica Bank of New York poskočila je 12 posto, dok su u prosjeku financijske dionice ojačale za 1,7 posto.
Neočekivano snažan američki uslužni sektor dao je naslutiti da bi zarade uslužnih kompanija mogle nastaviti rasti bez obzira na usporavanje uzleta na tržištu nekretnina. Naime, indeks američkog Instituta za upravljanje nabavom u uslužnom sektoru, u kojem je zaposleno 84 posto američkih radnika, pokazalo je skok aktivnosti kompanija koje se bave uslužnim djelatnostima u studenome na 58,9 bodova, nakon listopadskih 57,1 bod. "Uslužni sektor zaista održava cijelo gospodarstvo i daje mu poticaj za rast", rekao je Michael Metz, strateg za ulaganja pri Oppenheimer&Co.
Nadalje, tržištu je pomogao revidirani podatak američke vlade o porastu troškova rada u toj zemlji u trećem tromjesečju za 2,3 posto, s prvotno objavljenih 3,8 posto. Taj podatak smatra se signalom budućeg kretanja inflacije. I najnovije izvješće o zaposlenosti, koje je pokazalo da je američko gospodarstvo u studenome generiralo 132.000 novih radnih mjesta potpirilo je dobro raspoloženje ulagača-
Najveći doprinos rastu Dow indeksa dala je dionica Coca-Cole, ojačavši čak 2,5 posto. Razlog tome je ocjena analitičara Morgan Stanleya kako je poboljšana prodaja tog vodećeg svjetskog proizvođača bezalkoholnih napitaka u Japanu pozitivna za njezinu dionicu te su podigli svoje procjene rasta njezine cijene. Ojačala je značajnije i dionica proizvođača zrakoplova Boeing, za 1,3 posto, nakon što je njemačka zrakoplovna kompanija Lufthansa objavila narudžbu njegovih 747 zrakoplova. Istodobno, pad cijena nafte potaknuo je potražnju za industrijskim dionicama, poput United Technologies Corp., Honeywell International i 3M-a. Barel nafte na njujorškom tržištu potonuo je na 62,4 dolara. "Pad cijena nafte i vrlo dobre aktivnosti spajanja kompanija privukle su mnoge ulagače na kupovinu dionica", rekao je John Lynch, tržišni strateg pri Evergreen Investment Managementu.
Zaustavljeno klizanje tečaja američke valute također je povećalo primamljivost američkih dionica, pa se ulagači na Wall Streetu sada klade da će do kraja godine uslijediti još jedan snažan uzlet cijena dionica. No, dionice farmaceutskog diva Pfizera potonule su za više od 10 posto, izbrisavši time čak 30 milijardi dolara tržišne vrijednosti te kompanije nakon što je najavila da napušta razvoj svog eksperimentalnog lijeka za snižavanje kolesterola.
Poticaj rastu cijena dionica na europskim tržištima također su pružale nove aktivnosti na području spajanja i preuzimanja tvrtki. Londonski Ftse indeks ojačao je 2,16 posto, na 6.152 boda. Frankfurtski DAX bio je na dobitku gotovo tri posto, dosegnuvši 6.427 bodova.
Aktivnosti spajanja i preuzimanja ponovno su podupirale uzlet cijena dionica, pri čemu se ovaj put po dobitcima najviše isticala duhanska industrija. Dionice Gallahera, pete najveće duhanske grupe u svijetu, skočile su 20 posto nakon što je ta britanska grupa objavila da joj je s ponudom o preuzimanju pristupila kompanija koju nisu imenovali. Ojačale su i dionice francusko-španjolskog proizvođača duhana Altadis za gotovo šest posto , dok su britanski konkurenti Imperial Tobacco i British American Tobacco ostvarili rast cijena dionica od sedam, odnosno tri posto. Poticaj rastu cijena dionica pružio je bankarski sektor u kojem su dionice jačale uslijed optimističnih najava zarada. Pritom se izdvaja Royal Bank of Scotland čije su dionice poskočile 3,4 posto nakon što je ta druga po veličini britanska banka predvidjela nešto veću dobit od očekivanja
No bilo je i gubitnika, među kojima se isticala Alitalia čije su dionice oslabile 3,1 posto ispod jednog eura, razine za koju ulagači vjeruju da neće biti viša ni u ponudama za kupovinu udjela u toj neprofitabilnoj talijanskoj zrakoplovnoj kompaniji.
Ograničeni rast cijena dionica dobrim je dijelom i posljedica nastavljenih zabrinutosti ulagača vezanih uz jačanje eura u odnosu na dolar, što pogađa dionice izvoznika. Analitičar JP Morgana Abhijit Chakrabortti kazao je i da pogoršanje izgleda za globalni gospodarski rast i rast kamatnih stopa izvan SAD-a znače da će ulagači smanjiti svoju izloženost rizičnim dionicama u idućoj godini.
Indeks Tokijske burze Nikkei poskočio je u istome razdoblju 0,6 posto, na 16.418 bodova.