Umjesto zrakom, svi električni kabeli od elektročvorišta Vrboran do trafostanice Dobri u samom splitskom središtu, u dužini od 12,7 kilometara, položeni su u zemlju čime je povećana sigurnost i ispoštovani su ekološki standardi, naglasio je član Uprave HEP-a Ivica Toljan.
Samo skidanje dalekovoda kojima se donedavno Split opskrbljivao električnom energijom trajat će 40 dana i stoji 2,1 milijun kuna, a time će za potrebe grada biti oslobođen prostor od oko 40 tisuća metara četvornih zaštitnog područja ispod i oko dalekovoda radi njihova urbanističkog uređenja.
Više nema ni opasnosti od iskrenja dalekovoda, a budući da kabeli nisu izloženi vremenskim nepogodama isključena je i mogućnost ispada Splita iz elektrosustava, naglasio je Toljan.
Split je desetljećima, praktički, što se elektroopskrbe tiče "visio" na jednoj žici, a ostvarenjem projekta Split, koji je, nakon četverogodišnjih radova, već u funkciji, iako još nije svečano pušten u rad, najveći dalmatinski grad napaja se strujom s dvije strane - iz smjera Vrborana i Kaštela. Time je, osim smanjenja opasnosti, dvostruko povećana sigurnost elektroopskrbe, rekao je Toljan.
Projektom Split, osim polaganja kabela u zemlju, obuhvatio je i gradnju nove glavne trafostanice "Dobri" te rekonstrukciju više trafostanica na trasi iz smjera Kaštela i Vrborana.
(Hina) xdstr ybn