FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SAD pokušava pregovarati s iračkim pobunjenicima

WASHINGTON,7. prosinca 2006.(Hina) - Dok američki i irački političari razmatraju argumente za i protiv angažiranja regionalnih sila u traganju za rješenjem u Iraku, izgleda da i Bagdad i Washington u tišini pregovaraju s čelnicima iračkih pobunjenika, u nastojanju da okončaju nemilosrdno nasilje, izvješćuje u četvrtak dnevni list "The Christian Science Monitor".
WASHINGTON,7. prosinca 2006.(Hina) - Dok američki i irački političari razmatraju argumente za i protiv angažiranja regionalnih sila u traganju za rješenjem u Iraku, izgleda da i Bagdad i Washington u tišini pregovaraju s čelnicima iračkih pobunjenika, u nastojanju da okončaju nemilosrdno nasilje, izvješćuje u četvrtak dnevni list "The Christian Science Monitor".

Američki dužnosnici nisu komentirali te nedavne sastanke s predstavnicima pobunjeničkih skupina. No arapski novinari, političari i dužnosnici u Jordanu su potvrdili da su oni održani.

Irački veleposlanik u Jordanu Saad Al Hayani, izjavio je da su se u iračkom veleposlanstvu u Amanu u posljednjih nekoliko mjeseci održali sastanci predstavnika SAD-a i članova pokreta otpora, kao i između Iračana koji prihvaćaju političke procese pod američkom okupacijom i onih koji ih odbacuju, uključujući i neke koji su izravno povezani s pobunjenicima.

"Dva velika sastanka održana su ovdje u veleposlanstvu. Uključivali su i čelnike bivše vlade, stranke Baas i stare vojske ", rekao je Hayani.

"Ponuđena im je mogućnost da sudjeluju u politici ako nisu okrvavili ruke. Sastanci su bili uspješni, potrebni i korisni", dodao je veleposlanik.

Sadašnja iračka vlada premijera Nurija al Malikija već neko vrijeme pušta "probne balone" nudeći amnestiju borcima različitih frakcija, no Washington se protivi oprostu za one koji su napadali američke snage.

Hayani je kazao da su se američki dužnosnici sastajali s predstavnicima pobunjenika i u Bagdadu i na Cipru.

Jordanski novinar Moayed Abu Subieh, koji je pisao o tim susretima, rekao je da zna za sastanke dužnosnika SAD-a s predstavnicima Islamske vojske Iraka, u kojoj su uglavnom pripadnici nekadašnje Sadamove vojske i koji od 2003. napadaju američke snage. Ocijenio je da su ti sastanci s tim i drugim skupinama važni za održavanje Malikija na vlasti, iako oni traže povlačenje Amerikanaca.

Američko veleposlanstvo u Amanu preusmjerilo je sva pitanja o sastancima s pobunjeničkim skupinama na veleposlanstvo u Bagdadu, koje do zaključenja lista nije odgovorilo, piše "The Christian Science Monitor".

No neki protagonisti zbivanja u Iraku ocijenjuju da spomenuti sastanci nemaju većeg značaja. "Koliko znamo, Amerikanci nisu razgovarali ni s kim tko je stvarno aktivno uključen u otpor", izjavio je Bashar al Faili, član Udruge muslimanskih teologa (AMS), sunitske političke skupine koja ima svoje zastupnike u parlamentu.

Zbog toga što često iznose zahtjeve istovjetne onima pobunjeničkih skupina, mnogi Iračani optužuju čelnike AMS da su izravno povezani s pobunjenicima, posebno s Islamskom vojskom Iraka.

"Možda razgovaraju s malim skupinama, jer oni koji sudjeluju u aktivnom otporu ne žele pregovarati, oni žele da se Amerika povuče iz Iraka. To je velika greška, Amerikanci moraju biti realni i znati da neće ostati, da neće imati baze u Iraku", rekao je Al Faili.

Ovoga je tjedna sekularni irački političar Saleh al Mutlag, kojeg također optužuju za veze s pobunjenicima, obznanio osnivanje široke koalicije pod nazivom Nacionalna fronta spasa, koja bi trebala biti iračka "vlada u sjeni". Taj bi blok trebao ujediniti oporbene stranke protiv Malikija i Abdula Aziza Al Hakima, čelnika šijitskog Vrhovnog vijeća islamske revolucije u Iraku, kojeg je u ponedjeljak u Bijeloj kući primio američki predsjednik George W. Bush.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙