Al Hakim je blisko povezan s Iranom, a Vrhovno vijeće islamske revolucije u Iraku u suparništvu je pokretom koji vodi šijitski klerik Moktada al Sadr.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Gordon Johndroe, potvrdio je da će se sastanak održati u ponedjeljak i dodao kako se "predsjednik Bush raduje razmjeni mišljenja i raspravi o važnim pitanjima s kojima je danas suočen Irak".
Al Hakimov pomoćnik Haitham Husseini kazao je kako će "Hakim i Bush razgovarati o političkoj krizi u Iraku", ali je izbjegao odgovor na pitanje znači li njegov posjet Washingtonu početak dijaloga između SAD i Irana.
Do posjeta dolazi u trenutku rasplamsavanja sunitsko-šijtskog sukoba u Iraku, koji se po ocjenama mnogih promatrača može smatrati građanskim ratom.
Bush se u četvrtak u Amanu sastao s iračkim premijerom Nurijem al Malikijem.
Malikijeva islamska stranka Daawa, zajedno s pokretima Al Hakima i Al Sadra čine Ujedinjeni irački savez, vladajuću političku grupaciju u Iraku.
Vrhovno vijeće islamske revolucije u Iraku zalaže se za federalizaciju, sa šijitskom autonomijom na jugu zemlje, dok se Moktada al Sadr tome protivi. Njegova skupina u četvrtak je povukla 30 svojih zastupnika iz parlamenta i šest ministara iz vlade, u znak prosvjeda zbog sastanka Malikija s Bushom, a među uvjetima za prekid bojkota, zatražila je utvrđivanje rasporeda za povlačenje američkih snaga.
Zajedno s bojkotom, "sadristi" su objavili namjeru sklapanja saveza koji će preskočiti sektaške granice, saveza sa sunitima, kršćanima, Kurdima i Turkmenima, što može predstavljati nukleus značajnih političkih promjena u Iraku, ocjenuje CNN.