Najveći dio tih oporbenih amandmana, njih 60-tak, odnosio se na zahtjeve za većim proračunskim izdvajanjima za gradnju, sanaciju i opremanje škola, školskih športskih dvorana te učeničkih domova. Njima se tražilo više od 450 milijuna kuna, a financijski najteži amandman podnijela je DC-ova zastupnica Vesna Škare Ožbolt, tražeći sto milijuna kuna za gradnju srednjih škola i učeničkih domova.
Gotovo svi oporbeni zastupnici svojim su amandmanima predlagali da se traženi proračunski novac osigura smanjenjem sredstava namijenjenih Sigurnosno-obavještajnoj agenciji.
Resorni ministar Dragan Primorac je, uz obrazloženje da su u proračunu predviđena sredstva dostatna, odbio i niz amandmana SDP-ove zastupnice Marije Lugarić, koja je tražila višemilijunska povećanja za prevenciju nasilja u školama, za programe s darovitim učenicima i studentima, za opremanje školskih knjižnica, te za stručno usavršavanje učitelja i nastavnika.
Odbijen je i amandman Srećka Ferenčaka (HNS) da se Hrvatskom olimpijskom odboru za 20 milijuna kuna povećaju sredstva za poticanje programa javnih potreba športa, a Primorac je kazao da će se potrebna sredstva osigurati iz prihoda od igara na sreću.
Nezadovoljan odbijanjem amandmana, Ferenčak je Primorcu poručio da će ostati poznat kao ministar koji je najmanje ulagao u hrvatski šport.
Zvonimir Mršić (SDP) je rekao da ga čudi da on, Podravac, već četvrtu godinu za redom neuspješno traži proračunska izdvajanja za Sportske igre mladih, finale kojih se igra u Splitu, a da Splićani ministar Primorac i premijer Ivo Sanader to stalno odbijaju.
Za saborsku raspravu i glasovanje ostalo je još 60 od ukupno 322 amandmana koje su zastupnici podnijeli na proračun, nakon čega će uslijediti i glasovanje o proračunu.
U tijeku je rasprava i glasovanje o amandmanima kojima se traži preraspodjela proračunskog novca u razdjelu Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.