U usporedbi s prošlom godinom, kad su u oko 500 amandmana zatražili 10 milijarda kuna, zastupnici ove godine traže deset puta manje novca.
Najviše su amandmana, ukupno 167, podnijeli SDP-ovci, koji traže još 2,7 milijarda kuna, među ostalim i za dovršetak tunela Sv. Roka i Male Kapele.
HSS-ovci u 27 amandmana traže 751 milijun kuna, od toga 600 milijuna za poticaje u poljoprivredi.
Regionalni zastupnici traže, pak, 260 milijuna kuna za škole, komunalnu infrastrukturu te za razvoj i zapošljavanje, a Vesna Škare-Ožbolt (DC) u 8 amandmana traži ukupno 100 milijuna kuna, od toga oko 60 milijuna za Ministarstvo pravosuđa. Pola milijuna tražila je za USKOK, "kako bi imao dostatno novca za predstavljanje rezultata u istraživanju korupcije u Hrvatskoj, što im je nova obveza", a predlaže da se taj novac uzme Vladinu Uredu za odnose s javnošću.
Amandmane nisu podnosili vladajući. Ni dio oporbenih klubova nije podnio amandmane obrazlažući da su rezignirani činjenicom da dugo godina nije prihvaćen ni jedan zastupnički amandman na proračun.
"Ne želimo sudjelovati u rastrošnosti Vlade, nego ćemo proračun pokušati smanjiti uštedom papira na koji bismo tiskali amandmane koji će ionako biti odbačeni", jednodušno su odgovorili HSP-ovi zastupnici novinarima koji su ih pitali hoće li pokušati intervenirati u proračun.
Predsjednik Kluba HNS-a, koji također nije podnosio amandmane, Dragutin Lesar objašnjava da je proračun "poput zatvorena kovčega" te da "ne želi sudjelovati u ritualu koji se zove rasprava o amandmanima na proračun". Slično misli i Milorad Pupovac (SDSS), koji "amandmane radi amandmana" drži besmislenima.
Amandmane na proračun nisu podnijeli ni klubovi HDZ-a i HSU-a, koji ističu da u projektima koji će se financirati iz proračuna neprestano surađuju s Vladom.
"Mi smo odabrali drugi pristup, ne želimo novac za umirovljenike tražiti u proračunu, jer bi se nekom moralo oduzeti", objasnio je Silvano Hrelja (HSU).
Suprotno misle u Klubu SDP-a, koji je amandmanom na Zakon o izvršenju proračuna zatražio da se novac za umirovljeničke božićnice osigura u proračunu, a ne Kapitalnim fondom HZMO-a.
HSLS-ovci, pak, kažu da amandmane ne žele podnositi jer svaka vlada ima pravo samostalno izraditi proračun i poslije za njega odgovarati.