Na izložbi će biti predstavljen odabir od 60-ak Leonardovih rukopisa koji se čuvaju u znamenitoj milanskoj Biblioteci Ambrosiani, a posreduje nam ih prvi reprint "Atlantskog kodeksa" u izdanju nakladničke kuće Hoepli (1894.-1904.) čiji su listovi također izuzetna rijetkost, jer je od 200-tinjak otisnutih knjiga do danas u cijelosti sačuvano samo nekoliko primjeraka. Također će biti izloženo 20 atraktivnih maketa napravljenih na temelju "Kodeksa".
Izložba na atraktivan način govori o bogatstvu sadržaja, značaju i nastanku "Atlantskog kodeksa", ali i vremena u kojemu nastaju prve naznake modernih znanosti. Strukturu izložbe pojašnjava i podnaslov kojim se opisuje "Atlantski kodeks", a u njemu se navodi da su pred nama "Crteži strojeva, tajnih vještina i drugog što je osmislio Leonardo da Vinci, a prikupio Pompeo Leoni", ističe Odjel za veze s javnošću MUO-a.
Također navodi da je Leonardo da Vinci (1452.-1519.) oporukom sve svoje knjige i zapise ostavio Francescu Melaziju (poznatom po izdanju Leonardova 'Priručnika za slikanje').
Zanimanje za Leonardovu ostavštinu potkraj 16. stoljeća iskazao je kipar i kolekcionar Pompeo Leoni, prikupivši 1300 zapisa i crteža, pretpostavlja se polovicu onoga što je preostalo nakon Leonardove smrti.
Prikupljeno je podijelio u dvije veće i nekoliko manjih skupina. Tako je nastao "Atlantski kodeks", najcjelovitija zbirka i danas intrigantne ostavštine genijalnog Leonarda da Vincija.
Izložba "Leonardo da Vinci: Atlantski kodeks" bit će otvorena za uzvanike 5. prosinca, kada će, kako se očekuje, govoriti veleposlanik Republike Italije u Hrvatskoj Alessandro Grafini, ministar kulture Republike Hrvatske Božo Biškupić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić te ravnatelj MUO-a Miroslav Gašparović.
Posjetitelji će izložbu moći razgledati od 6. prosinca do 25. veljače 2007.
Ovaj kulturni projekt održava se u organizaciji Muzeja za umjetnost i obrt i Talijanskog instituta za kulturu, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Grada Zagreba, te pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjskih poslova Republike Italije, Nacionalne akademije Linceja i institucija kao što su Talijansko geografsko društvo i Sveučilište u Milanu (Odsjek za matematiku), Talijansko povjerenstvo UNESCO-a i Leonardov muzej u Vinciju.