Organizatori savjetovanja su Hrvatska arbitražna udruga te Stalno izabrano sudište pri HGK te Centar za mirenje HGK, a očekuje se oko 120 sudionika od kojih tridesetak inozemnih, i to iz Italije, Austrije, Makedonije, Srbije, Švicarske te Njamačke.
Tom će prigodom, rekao je Sikirić, biti predstavljen i 13. godišnjak hrvatske arbitraže (Croatian Arbitration Yearbook), koji jednom godišnje izlazi na engleskom jeziku te predstavlja jedinstven časopis u ovom dijelu Europe koji sustavno prati arbitražu.
Predsjednik Stalnog izbranog sudišta pri HGK Mihajlo Dika je pak kazao kako se ove godine obilježava 40-a godišnjica reaktiviranja tog sudišta pri Komori te je dodao da je arbitraža suđenje analogno redovnom suđenju, s time da je donošenje pravorijeka povjereno arbitru kojega biraju stranke na suđenju.
Savjetovanje i arbitražni godišnjak pomažu rastu ugleda domaće arbitraže, a ono se ogleda i u povećanom ugovaranju nadležnosti hrvatskog Sudišta kod, primjerice, ugovora tvrtki iz BiH i talijanskih tvrtki te mađarskih tvrtki s partnerima iz Srbije, rekao je Dika.
Dodao je kako hrvatska arbitraža rješava 50 posto sporova s međunarodnim obilježjima, a vrijednost sporova iznosi oko 1,3 milijardi kuna.
Tajnica Centra za mirenje pri HGK Nina Tepeš naglasila je kako svake godine raste broj predmeta koje se rješavaju u sklopu Centra. Ove je godine bilo 43 prijedloga za provođenje mirenja, od čega je provedeno sedam predmeta, a nagodba je postignuta u šest predmeta.