Na novinarsko pitanje, da li nakon razgledavanja postava jedan 15-godišnjak može nešto naučiti, predsjednik Mesić je odgovorio da možda nije dovoljno prikazana brutalnost kojom su žrtve ubijane. Dobrim je ocijenio što je u postavu naglašena individualizacija žrtve i što se na ekranu pojavljuju sva imena stradalih u logoru.
"Možda sam previše subjektivan, ali ovo je bio logor užasa, logor najstrašnijih smrti. Muzej još nije završen ima još dosta eksponata koji se mogu pojaviti u nekoj drugoj postavi o čemu će odlučivati stručnjaci", izjavio je predsjednik Mesić.
Predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks smatra da će postav pridonijeti da nijedna žrtva ne ostane bezimena, da se utvrdi njezin identitet i da ne bude samo statistički broj. To je, dodao je Šeks, ključno i važno da i mladi naraštaji upoznaju što je bilo sa životima tih ljudi napose djece čiji su životi zločinački prekinuti.
Premijer Ivo Sanader je kazao da je novi postav u Muzeju rezultat rada i uvida u sve što se vidjelo u dva svjetska muzeja - Muzej Holokausta u Washingtonu i Yad Vashemu u Izraelu.
Želim da svatko tko vidi postav, iz muzeja iziđe sa snažnim dojmom osude svega što se u logoru događalo i da se to ne zaboravi, rekao je Sanader.
Novinari su predsjednika Mesića zamolili i za komentar optužnica na račun Hrvatske vojske iz Republike Srpske iz općina Bosanska Dubica, Bosanski Novi i Mrkonjić grad.
Ne sprječavam nikoga u zaštiti svojih interesa pa ni ove koji optužuju Hrvatsku, rekao je predsjednik Mesić dodajući da se Hrvatska branila od agresije.
Premijer Sanader podsjetio da je rat vođen u Hrvatskoj da su osim Vukovara i Dubrovnika stradali i drugi hrvatski gradovi. U tom smislu trebalo bi se ostaviti politike te kao i u slučaju Jasenovca reći što je istina, a istinu znamo svi i po toj ćemo se istini ponašati, rekao je Sanader.