Iako se u medijima posljednjih dana špekuliralo da je takve ponude predalo 50-ak tisuća hrvatskih građana, iz Vlade večeras nisu željeli izlaziti sa službenim podatkom koliko je građana predalo tzv. povlaštenu ponudu i uplatilo novac za dionice Ine, te koliko su tako kupili dionica.
Takav stav u Vladi obrazlažu činjenicom da javna ponuda u kojoj se mogu predati tzv. nepovlaštene ponude još uvijek traje.
Naime, do ponedjeljka, 27. studenoga do 15 sati, fizičke osobe mogu predati i ponudu bez prava prvenstva i bez posebne pogodnosti (iznad 38.000 kuna), a domaće i strane pravne osobe kao institucionalni investitori tzv. indikativne ponude.
Nakon isteka toga roka, kako je najavljivano, 27. studenoga poslije podne, Vlada će odrediti i konačnu prodajnu cijenu, kao i odlučiti o alokaciji, odnosno raspodjeli dionica.
Tada će i hrvatski građani koji su predali tzv. povlaštenu ponudu znati koliko će dionica dobiti za uplaćeni iznos.
Naime, konačna cijena dionica Ine u javnoj ponudi kretat će se od 1.400 do 1.900 kuna po dionici, a s obzirom na veliki interes koji su građani pokazali u javnoj ponudi, te očekivani interes institucionalnih investitora u posljednje se vrijeme špekulira da bi cijena bila u gornjem dijelu utvrđenog raspona cijene.
S obzirom na utvrđeni raspon cijene građani će za maksimalan iznos povlaštene ponude od 38.000 kuna dobiti od 20 do 27 dionica, a zadrže li tako kupljene dionice najmanje godinu dana na svakih deset dionica dobiti će jednu besplatno.
Vlada će nakon isteka krajnjeg roka za podnošenje ponuda odlučiti i koliko će dionica i po kojoj cijeni kupiti domaći i strani institucionalni investitori, nakon čega će i oni posebnom obavijesti biti pozvani da uplate te dionice i to će moći učiniti najkasnije do 30. studenog do 18,00 sati.
Tako bi postupak javne ponude trebao završiti do konca ovog mjeseca, a 1. prosinca dionice Ine naći na burzama - Zagrebačkoj i Londonskoj.
Građanima koji kupuju dionice Ine, analitičari preporučaju da ih zadrže u svom vlasništvu tri do pet godina, jer se očekuje da će u tom roku porasti vrijednost Ine i njenih dionica.
Formalnu odluku o javnoj ponudi najmanje 15, a najviše 17 posto, odnosno 1,5 do 1,7 milijuna dionica Ine, Vlada je donijela sredinom rujna.