"Naše ovlasti će biti prenesene na institucije koje će biti stvorene rješenjem statusa Kosova. Nalazimo se u fazi planiranja i još ne znamo koje će ovlasti kome konkretno ići. Ovo pitanje će se riješiti tijekom procesa statusa", kazao je glasnogovornik Singh na konferenciji za novinstvo u Prištini.
Ranije je najavljeno kako će, nakon rješenja statusa, umjesto UNMIK-a na Kosovo doći misija EU, ali njezine ovlasti još nisu određene.
UNMIK i kosovska vlada počeli su planirati proces prijenosa ovlasti. Tako je kosovska vlada u srijedu usvojila administrativnu strukturu za ovaj proces.
Misija OESS-a i KFOR potvrdili su u srijedu kako će ostati na Kosovu i poslije rješenja statusa.
"Ostat ćemo na Kosovu i poslije određivanja statusa i radit ćemo u suradnji s kosovskim institucijama. Projekti kao što su ljudska prava i demokratizacija su dugoročni", rekao je glasnogovornik OESS-a na Kosovu Sven Lindholm.
Glasnogovornik KFOR-a Rainhard Zengen je, na zajedničkoj konferenciji za novinstvo u Prištini, rekao kako će NATO sačuvati iste snage na Kosovu najmanje šest mjeseci poslije donošenja odluke o statusu.
Policija UNMIK-a objavila je u srijedu podatke prema kojima je 2001. godine na Kosovu bilo 3.300 pripadnika policije UNMIK-a iz više od 50 zemalja, a trenutno ih ima 1.391 iz 44 zemlje.
(Hina) xbb ybr