U nedjeljnom intervjuu za BBC, Kissinger (83), veteran američke diplomacije koji još uvijek među povremenim savjetnicima Bijele kuće, rekao je da se američki smjer u Iraku mora redefinirati te da bi jedna od posljedica mogao biti i raspad Iraka.
Američki predsjednik George W. Bush u najnovijim je izjavama naglasio da Sjedinjene Države moraju ostati u Iraku sve dok se tamošnja vlada ne bude sposobna "sama održati i obraniti". Irački veleposlanik u SAD-u Samir al-Sumaidie u intervju CNN-u izrazio je neslaganje s Kissingerovim stajalištima.
Kissinger je naglasio da se vojna pobjeda u Iraku više ne može postići. "Ako pod čistom vojnom pobjedom mislite na iračku vladu koja može uspostaviti vlast u cijeloj zemlji, staviti pod nadzor građanski rat i sektaško nasilje u vremenskom razdoblju koje će pogodovati daljnjoj demokratizaciji, ne vjerujem da je to moguće", rekao je Kissinger.
Preuranjeno povlačenje 140 tisuća američkih vojnika, po njegovoj bi ocjeni, dovelo do "dramatičnog kolapsa" u Iraku, zbog kojeg bi se u konačnici američke snage morale vratiti u regiju.
Umjesto toga Kissinger smatra da se SAD treba distancirati od građanskog rata i tražiti neko legitimno međunarodno rješenje, vjerojatno kroz organiziranje međunarodne mirovne konferencije, uz uključivanje stalnih članica Vijeća sigurnosti UN, susjednih zemalja i regionalnih sila, poput Indije i Pakistana.
Podjela Iraka po etničkim linijama jedna je od mogućih posljedica. no možda je bolje da ne bude i formalno provedena, smatra Kissinger.
Veleposlanik Al-Sumaidie izjavio je za CNN da članovi iračke vlade i vijeća za nacionalnu sigurnost vjeruju da se stanje u zemlji može stabilizirati, te istaknuo da imaju dovoljno pritisaka od susjeda u regiji i da im ne trebaju još i pritisci prijateljskih zemalja.
Senator i mogući predsjednički kandidat republikanaca John McCain u nedjelju je na ABC-u ponovio da treba povećati broj američkih vojnika u Iraku, jer Sjedinjene Države sada gube rat a američki vojnici se "bore i ginu za neuspjelu politiku". I on je upozorio na teške posljedice poraza.
McCain, veteran i ratni zarobljenik iz rata u Vijetnamu, od početka rata 2003. dosljedno upozorava kako je u Iraku premalo američkih vojnika da bi kontrolirali tu veliku zemlju, te da nedostaje 100.000 vojnika.