"To je dobar dan za irački narod", izjavio je glasnogovornik Bijele kuće Tony Snow u Crawfordu u Teksasu za TV mrežu NBC, dodajući kako je presuda "apsolutni dokaz postojanja nezavisnog sudstva u Iraku", koje sudi pošteno i otvoreno.
Američka državna tajnica Condoleezza Rice pozdravila je "profesionalnu i nepristranu" odluku iračkog Visokog suda u predmetu Dujail, ističući u priopćenju koje je objavio State Department kako je presuda dovršetak prve faze postupka i da se osuđeni imaju pravo žaliti.
Irački sud u nedjelju je osudio Saddama na smrt vješanjem zbog ubojstva 148 civila u šijitskom selu Dujailu 1982. godine.
"Današnja odluka je optimistični podsjetnik svim Iračanima da vladavina prava može trijumfirati nad vladavinom straha i da miroljubivom provođenju pravde treba dati prednost pred vršenjem osvete", naglasila je Rice.
Vlada SAD i američki narod, po njezinim riječim, "aplaudiraju onim hrabrim Iračanima, bilo da su suci, tužitelji ili branitelji, koji nastavljaju sa svakodnevnim radom u ime pravde, demokracije i vladavine prava za Irak".
Svi sudionici sudskog procesa protiv Saddama Husseina, članovi njihovih obitelji i rođaci, meta su napada sunitskih pobunjenika u Iraku, a od početka suđenja nekolicina ih je i ubijena.
U dijelu izviješća američkih TV postaja o smrtnoj kazni za Saddama, ocjenjuje se kako će ta odluka pomoći republikancima na izborima za Kongres u utorak kao dokaz nekih pozitivnih pomaka u Iraku, no ne toliko da ih spasi od poraza.
Zbog nepopularnog rata u Iraku kojem se protivi dvije trećine Amerikanaca i koji se nalazi u samom žarištu predizborne kampanje, sve prognoze najavljuju uvjerljivu pobjedu oprobenih demokrata i osvajanje većine u Kongresu te relativnu pobjedu u izborima za Senat, gdje će većina ovisiti od jednog ili dva zastupnika.