To odobrenje omogućit će Republici Hrvatskoj ratifikaciju Kyoto protokola kojeg je potpisala 1999. godine, kao i ispunjenje obveza prema Kyoto protokolu i Okvirnoj konvenciji UN-a o promjeni klime, ističe se u priopćenju.
Na Konferenciji UN-a o promjeni klime Hrvatska se, nakon više od tri godine intenzivnih aktivnosti, uspjela izboriti za svoj zahtjev da ima ravnopravan status s ostalim članicama potpisnicama Kyoto protokola. To znači da su joj priznate posebne okolnosti u kojima se našla nakon raspada bivše države (SFRJ) i nemogućnosti korištenja energetskih postrojenja u čijoj gradnji je sudjelovala, a nalaze se na području Srbije i BiH, navodi Ministarstvo.
Pod zajedničkim nazivom "Konferencija UN-a o promjeni klime" u kenijskom glavnom gradu Nairobiju, od 6. do 17. studenoga 2006., održana je 12. Konferencija država stranaka Okvirne konvencije UN-a o promjeni klime i 2. Konferencija država stranaka Kyoto protokola.
Na konferenciji je sudjelovalo izaslanstvo Republike Hrvatske koje je vodio državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva dr. Nikola Ružinski.
Na ovoj za Republiku Hrvatsku iznimno značajnoj Konferenciji, na kojoj su započeli pregovori o obvezama država stranaka u razdoblju nakon 2012. godine, dakle u razdoblju nakon Kyoto Protokola, kao i o sve većoj opasnosti od emisija stakleničkih plinova u atmosferu, ta osobito važna odluka za Hrvatsku donesena je posljednjeg dana konferencije. Ona će joj omogućiti ratifikaciju Kyoto protokola i normalan gospodarski razvoj, navodi Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva RH.