U godišnjoj prognozi za energetski sektor IEA je reagirala na zahtjev skupine najrazvijenijih industrijskih zemalja G8 za održivim energetskim programom, upozorivši da će potražnja za fosilnim gorivima u svijetu a time i emisija štetnih plinova porasti za više od 50 posto ako svjetski čelnici ne poduzmu konkretne mjere kako bi spriječili takav ishod.
Učinkovita potrošnja i ulaganje u nuklearnu energiju mogli bi smanjiti potrošnju za 10 posto u razdoblju do 2030., što odgovara aktualnoj potrošnji energije u Kini, dok bi emisija ugljičnog dioksida bila smanjena za 16 posto, ističu u IEA-i.
"Suočavamo se s prljavom, neizvjesnom i skupom energetskom budućnošću a nova politika vlada širom svijeta može kreirati alternativu koja će biti čista, mudra i konkurentna", ustvrdio je izvršni direktor IEA Claude Mandil.
Autori IEA-eina izvješća bili su konkretniji: "Nuklearna energija nudi značajne prednosti u pogledu izbjegavanja emisije štetnih plinova i energetske sigurnosti", navodi se u izvješću.
Time je agencija prvi puta nakon osnivanja 1973/1974. tako snažno poduprla nuklearnu energiju.
U IEA-i ukazuju i na nužna dodatna ulaganja u proširivanje nuklearnih kapaciteta za više od 40 posto, na ukupno 519 gigawatta u razdoblju do 2030. Prošle su godine nuklearne elektrane proizvele svega 15 posto električne energije u svijetu. Glavni su energenti još uvijek ugljen, glavni izvor stakleničkih plinova, i plin.
Vlade zemalja širom svijeta već razmatraju mogućnost proširene primjene nuklearne energije. IEA je pritom priznala da je jedna od prepreka pojačanoj primjeni nuklearne energije veliki trošak gradnje novih nuklearnih reaktora. Naime, za njihovu je gradnju nužna početna vrijednost ulaganja od dvije do 3,5 milijardi dolara.