FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U subotu Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.

VUKOVAR, 16. studenog 2006. (Hina) - Pod geslom "Hodočašče hrvatskoj slobodi" u Vukovaru će se 18. studenog obilježiti Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 15. obljetnica stradanja toga grada u Domovinskom ratu.
VUKOVAR, 16. studenog 2006. (Hina) - Pod geslom "Hodočašče hrvatskoj slobodi" u Vukovaru će se 18. studenog obilježiti Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 15. obljetnica stradanja toga grada u Domovinskom ratu.

Prigodan program počinje u 10 sati u dvorištu Opće bolnice u Vukovaru, odakle će se sudionici obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., među kojima će se, kako je najavljeno, biti i predsjednik države Stjepan Mesić, Vlade Ivo Sanader i Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, u koloni sjećanja, predvođeni vukovarskim braniteljima, zaputiti gradskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.

U spomen na stradale u obrani Vukovara 1991. vijence podno spomen-obilježja na Memorijalnom groblju položit će i svijeće zapaliti državna i druga izaslanstva, a preostali sudionici kolone sjećanja položit će ruže na grobove poginulih branitelja i civila pokopanih na Memorijalnom groblju.

Misu zadušnicu na groblju će predvoditi zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Navečer će u organizaciji Gradskog muzeja niz Dunav u spomen na ubijene branitelje i civile u srpskoj agresiji simbolično biti pušteno nekoliko stotina upaljenih lampiona, a u spomen na nestale u Domovinskom ratu u nebo će poletjeti baloni.

Bitka za Vukovar, u kojoj je po podatcima vukovarske bolnice poginulo i ubijeno 1624 i ranjeno 2557 hrvatskih branitelja i civila, najveća je bitka u Domovinskom ratu. Počela je potkraj kolovoza 1991., kad su Vukovar okružile brojne postrojbe bivše JNA i srpskih pobunjenika. Napadima nekoliko desetaka tisuća pripadnika okupatorske JNA i paravojnih postrojba potpomognutih s nekoliko stotina tenkova, transportera i zrakoplova suprotstavilo se oko 1700 hrvatskih branitelja Vukovara.

Nakon gotovo tri mjeseca otpor branitelja je slomljen 18. studenoga 1991. i u grad su ušli pripadnici okupatorske JNA i srpskih paravojnih postrojba. Tada je u srpske koncentracijske logore, po podatcima Društva bivših zatočenika srpskih koncentracijskih logora, odvedeno nekoliko tisuća zatočenih hrvatskih branitelja i civila, a na poljoprivrednom dobru Ovčari nedaleko od Vukovara ubijeno je 200 ranjenika i civila odvedenih iz vukovarske bolnice.

Iz Vukovara je u tijeku i nakon agresije prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba. Na popisu zatočenih i nestalih iz Domovinskog rata još se nalazi oko 500 osoba iz Vukovarsko-srijemske županije, od kojih se većini svaki trag gubi upravo u ratnom Vukovaru 1991.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙