Potpredsjednik te stranke Želimir Janjić na konferenciji za novinare je, ocijenivši uspjelom tu akciju u tijeku koje su primili 813 poziva, naveo je neke primjere nasilja koje su prijavili građani raznih zvanja.
Tako su ljudi s gipsom na nogama bili prisiljeni dolaziti na posao, drugi su uznemiravani, a neki su zbog zlostavljanja na poslu tražili i pomoć psihijatra.
Žrtve zlostavljanja na poslu su u 65 posto slučajeva žene i 35 posto muškarci, a zlostavljači su u 68 posto muškarci, 25 posto žene i sedam posto skupine zlostavljača, izvijestio je Janjić. Dodao je da su 51 posto slučajeva nasilja prijavili zaposlenici u privatnim tvrtkama, najčešće velikim trgovačkim lancima, malim trgovinama i obrtništvu, a 49 posto u javnom sektoru, najčeće javnim poduzećima, bolnicama i socijalnim ustanovama.
Istaknuo je da su za jednu od javnih ustanova, odbivši ju imenovati, zaprimili 51 poziv o tome kako ravnatelj zlostavlja zaposlenike i korisnike njezinih usluga.
U 88 posto slučajeva zlostavljači su nadređeni na poslu, četiri posto nadređeni i kolege te osam posto kolege koji najčešće zlostavljaju verbalno i psihički, a ima i primjera fizičkog i seksualnog zlostavljanja, rekao je Janjić.
Naglasio je da ta akcija upozorava javnost na taj problem koji, po njegovim riječima, nije uspješno zakonski uređen i najavio da će HSLS nakon stručnih savjetovanja uputiti u saborsku proceduru zakonska rješenja za to pitanje.