MUP nije objavio ime, dob ili zemlju iz koje prva azilantica dolazi jer je objava takvih podataka zabranjena zakonom.
U priopćenju se navodi tek da je zahtjev za azilom podnijela žena s područja Afrike iz vjerskih razloga i iz razloga spolnog sakaćenja žena. Nju su kao kršćanku, zbog nošenja križa na lančiću, tijekom školovanja šikanirali i kažnjavali drugi učenici i profesori.
"Govorili su joj da je nevjernica, odnosno da je nečista, trebala je nositi feredžu, prisustvovati vjerskim predavanjima, zabranjen joj je odlazak u crkvu i održavanje molitve u školi. Profesori škole i susjedi vršili su neprestani pritisak na nju da prijeđe na islam", kažu u MUP-u.
Dodaju da je utvrđeno da se u zemlji njena podrijetla provode različite mjere islamizacije. Crkve su često zatvarane, uništavaju se ili nije dozvoljeno njihovo građenje, a za "nevjerništvo" ili preobraćenje s islama na drugu vjeru predviđena je smrtna kazna.
Istovremeno u njenoj zemlji spolno sakaćenje žena predstavljanja duboko ukorijenjenu tradiciju. Žene se ondje podvrgavaju spolnom sakaćenju bez obzira na godine, pa čak i bez znanja, na primjer za vrijeme poroda, bez obzira jesu li već bile spolno sakaćene. Spolno sakaćenje žena obavlja se u nehigijenskim uvjetima, često kod kuće, a anestetici i antiseptici se, u pravilu, ne koriste, kažu u MUP-u.
Podsjećaju da brojni instrumenti međunarodnog ljudskog prava prepoznaju spolno sakačenje žena kao grubo kršenje ljudskih prava.
Od 1997., kada se vlastima obratio prvi stranac, azil u Hrvatskoj zatražilo je oko 550 osoba, no MUP je sve zahtjeve do sada odbio.
Prema ranijim MUP-ovim podacima azil su najčešće tražili muškarci iz Indije, Bangladeša, Turske i s Kosova.
Da bi netko dobio status azilanta u Hrvatskoj mora dokazati da je iz matične zemlje izbjegao zbog opravdanog straha od proganjanja zbog svoje rase, vjere, nacionalnosti, pripadnosti određenoj društvenoj skupini ili izraženog političkog mišljenja.