"Na stvaranju te hipoteke neki će ponovno dobro živjeti", rekao je Budiša, zapitavši "što će biti s našim identitetom?"
Ocijenio je da se "nekada u sudnicama događala hrvatska povijest", a "danas se u njima piše hrvatska povijest". Ustvrdio je kako Hrvati danas ne znaju koji su im državni blagdani.
Nadalje Budiša je zapitao "kako neki danas mogu tvrditi da u vrijeme kada je izvršena agresija na Hrvatsku, uvoz oružja nije bio nacionalni interes?"
"Izgleda kako nam se dosanjani san o hrvatskoj državi vraća kao noćna mora", dodao je.
Naglasivši kako Republiku Hrvatsku neki optužuju za agresiju i secesiju u BiH, Budiša je kazao "da je u BiH bilo oko 1500 hrvatskih vojnika". "Toliko vojnika čini jednu brigadu, a ona po vojnim pravilima nije dovoljan ni za secesiju jedne livade", ocijenio je, te dodao kako je "to bila psihološka pomoć hrvatskom narodu u BiH koji se borio za svoj životni opstanak".
Podsjetio je također kako se iz 26 mjesta u Republici Hrvatskoj slalo oružje za Armiju BiH, te da se "u tri ekonomska središta prikupljala pomoć".
Također je u Hrvatskoj bilo 15 centara za obuku Armije BiH, a u Republici Hrvatskoj su formirane četiri postrojbe Armije BiH.
"U prvom izbjegličkom valu iz BiH Republika Hrvatska je primila više od 404 tisuće izbjeglica, koji su uglavnom bili Bošnjaci iz BiH, a tada su u Hrvatskoj bile ustrojene škole za izbjeglice, u kojima se poučavao bošnjački jezik", rekao je.
Budiša je podsjetio i da je Republika Hrvatska skrbila za ranjenike Armije BiH, a u hrvatski bolnicama bilo je zbrinuto više od 10 tisuća ranjenika.
"Više od 600 milijuna kilograma medicinske pomoći za Bošnjake iz KBC-a Split odaslano je u 25 mjesta u BiH", a "u Hrvatskoj su tijekom rata djelovale i 234 dobrotvorne udruge, koje su skupljale pomoć za Bošnjake", naglasio je.
Unatoč tome, istaknuo je Dražen Budiša, tri hrvatska generala čekaju na suđenje u Haagu, a njima šestorici tamo se već sudi za agresiju na BiH. "Devet generala HV-a čeka još na suđenje u BiH, a jedan general umire zatočen u zatvorskoj bolnici, Ulici Sv. Šimuna", kazao je.
Dražen Budiša govorio je danas na Interliberu u Zagrebu na predstavljanju knjiga nakladnika "Školske knjige" i Hrvatskog instituta za povijest - "Ustaško-domobranski pokret" autora Marija Jareba, "Hrvatska u jugoslaviji 1945.-1991." Zdenka Radelića i knjige "Stvaranje hrvatske države i Domovinski rat", skupine autora.