Zahtjev za provođenje istrage i dokazne materijale njemačkom državnom tužitelju spremaju se podnijeti odvjetnici 11-orice Iračana koji su bili zatvoreni u Abu Ghraibu, i odvjetnici Saudijca Mohammeda al-Qahtanija, koji je bio držan u Guantanamu, piše Time.
Quahtani je identificiran kao "20. otmičar", koji je navodno trebao sudjelovati u napadu 11. rujna na WTC, i prošao je "posebni plan ispitivanja" koji je navodno osobno odobrio Rumsfeld, i za koji Amerikanci tvrde da je rezultirao vrijednim informacijama.
Prema zapisniku ispitivanja i vladinim izvješćima, Quahtani je bio izložen prisilnom obnaživanju, seksualnom ponižavanju, vjerskom ponižavanju, dugom držanju u stresnim položajima, uskraćivanju spavanja i drugim kontroverznim isljedničkim tehnikama.
Odvjetnici tužitelja su najavili kako će za njih svjedočiti bivši brigadni general, Janis Karpinski, koja je u vrijeme afere Abu Ghraib zapovijedala svim američkim zatvorima u Iraku.
U svom će podnesku tužiteljstvu odvjetnici priložiti i njezin pisani iskaz u kojem, među ostalim, kaže kako je "bilo jasno da saznanja i odgovornost za ono što se događalo u Abu Ghraibu idu sve do vrha zapovjednog lanca, do ministra obrane Donalda Rumsfelda".
Osim na Rumsfelda, zahtjev za istragom odnosi se i na bivšeg direktora CIA-e Georgea Teneta, aktualnog državnog tužitelja SAD Alberta Gonzalesa i 10-ak tada nadležnih vojnih, obavještajnih i pravosudnih dužnosnika.
Njemačka je odabrana kao mjesto za podnošenje tužbe jer njezini zakoni poznaju "univerzalnu sudsku nadležnost" za ratne zločine koji su počinjeni bilo gdje u svijetu.
Istovjetan, ali suženi, pravni zahtjev podnesen je u Njemačkoj i 2004., i u njemu je također traženo procesuiranje Rumsfelda. Slučaj je izazvao ljutitu reakciju Pentagona, a tadašnji glasnogovornik Lawrence DiRita nazvao ga je "velikim, velikim problemom".
Američki su dužnosnici dali do znanja da slučaj može škoditi bilateralnim odnosima, a Rumsfeld je zaprijetio nedolaskom na konferenciju o sigurnosti u Muenchen ako Njemačka ne odbaci zahtjev.
Dan prije konferencije njemački je tužitelj je odbacio zahtjev za istragom, rekavši kako nema dokaza da se američki sudovi ne bave tim optužbama.
Ponavljanje tužbe odvjetnici objašnjavaju novim momentima u predmetu, ostavci Rumsfelda i pogrešnoj premisi da će se vlasti u SAD time baviti. Američka nevladina udruga Centar za ustavna prava, pomaže tužiteljima u nastojanjima da se ovaj slučaj procesuira pred njemačkim pravosuđem.