"Vjerujem kako je u interesu svijeta da se Hrvatska primi u NATO i Europsku uniju, zbog toga ću se na summitu u Rigi založiti da se Hrvatska primi u NATO. Mislim da je dobar datum 2008. godina", izjavio je predsjednik Bush nakon razgovora sa Sanaderom.
Za razgovore je rekao "da su bili dugi i zanimljivi, kako se očekuje od prijatelja".
"Smatram predsjednika Vlade prijateljem, smatram Hrvatsku prijateljem", dodao je Bush. Na sastanku se, po njegovim riječima, razgovaralo o pitanjima vanjske politike pri čemu je zahvalio Hrvatskoj na pomoći koju pruža mladoj demokraciji u Afganistanu.
Razgovarali smo i o bilateralnim pitanjima, o gospodarskoj suradnji, o investiranju, o potrebi povećanja trgovinske razmjene, dodao je predsjednik Bush zaključivši da je to bio jako dobar susret.
Sanader je zahvalio na podršci predsjednika Busha za ulazak Hrvatske u NATO i EU, te kazao kako je za još neka pitanja u Europi potrebno snažno transatlantsko partnerstvo dodajući da Hrvatska podržava suradnju SAD i Europske unije na rješavanju tih pitanja.
Premijer Sanader je zahvalio na vrlo toplom i prijateljskom prijemu, zanimanju i razumijevanju koje je predsjednik Bush pokazao za Hrvatsku.
Premijer Sanader je pozvao predsjednika Busha u posjet Hrvatskoj.
Premijera Ivu Sanadera u Pentagonu je primio ministar obrane Sjedinjenih Država Donald Rumsfeld. Nakon sastanka sa Sanaderom Rumsfeld je izrazio podršku ulasku Hrvatske u NATO i najavio da će Sjevernoatlantski savez sa summita u Rigi uputiti poruku da je zainteresiran za daljnje proširenje.
Rumsfeld je izjavio da je vrlo impresioniran reformama obrane koje se provode u Hrvatskoj te naglasio da su Sjedinjene Države spremne pružiti svu potrebnu pomoć Hrvatskoj kako bi što prije bila spremna za ulazak u NATO.
Hrvatski premijer Sanader ocijenio je razgovore vrlo plodnima i rekao da se razgovaralo o euroatlantskim integracijama. Premijer Sanader je istaknuo da Hrvatska duboko vjeruje u transatlantsko partnerstvo zbog čega u konačnici i želi postati članicom NATO-a i EU-a i dodao kako se razgovaralo i o "nezavršenim poslovima u regiji" kao što su status Kosova i ustavne reforme u Bosni i Hercegovini, te da Hrvatska želi postizanje trajne stabilnosti u jugoistočnoj Europi što je u najboljem interesu i Hrvatske i SAD-a.
Ministar Rumsfeld visoko je ocijenio i doprinos Hrvatske misiji NATO-a u Afganistanu, kao i u mirovnim misijama UN-a u svijetu. Na pitanje želi li SAD povećanje broja hrvatskih vojnika u Afganistanu odgovorio je da bi SAD to pozdravio ali da je ta odluka u cijelosti na hrvatskoj strani.
Na upit je li bilo govora o članku 98, odnosno sporazumu o neizručenju američkih vojnika Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), Rumsfeld je kazao da se ovoga puta nije o tome razgovaralo ali da bi SAD želio potpisati taj ugovor koji je kao mogućnost predviđen i statutom ICC-a.
Na kraju trodnevnog posjeta SAD-u premijer Sanader sastat će se u srijedu i s potpredsjednikom SAD-a Dickom Cheneyem.