Istaknula je da je cesta do Ovčare simbol hrvatskog jedinstva, dok je Ovčara simbol za sva hrvatska stratišta.
"Osim što je jedna od najvećih masovnih grobnica, Ovčara je simbol svog užasa, strahota i mržnje koja se ovdje dogodila. Ona ulazi u povijest svjetske civilizacije jer još nigdje nije zabilježeno da se ranjeni i bolesni ubiju na ovakav način", kazala je podsjetivši da je 20. studenoga 1991. na Ovčari ubijeno 200 ranjenika i civila odvedenih iz vukovarske bolnice.
Po njezinim riječima, na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još se nalaze 1122 branitelja i civila od kojih je 498 s područja Vukovarsko-srijemske županije.
"Potraga za nestalima i zatočenima ne može, neće, niti smije ikada prestati dok god ne razriješimo sudbinu i posljednje osobe s tog popisa", dodala je Kosor najavivši za 21. studenoga početak novih ekshumacija u Beogradu.
Također je pozvala sve one koji nešto znaju o sudbini zatočenih i nestalih da to nadležnim institucijama dojave na bilo koji način.
Na prigodnoj svečanosti, održanoj ispred upravne zgrade PJ "Ratarstvo" VUPIK, također su govorili i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, vukovarski gradonačelnik Tomislav Šota i ravnatelj Županijske uprave za ceste Vukovarsko-srijemske županije Senko Bošnjak.
U obnovu te 4,2 kilometara duge prometnice uloženo je oko 5 milijuna kuna, a uz Hrvatske autoceste i Ministarstvo pomorstva, prometa i veza, sudjelovale su i uprave za ceste svih hrvatskih županija čiji su ravnatelji bili i nazočni svečanosti.
Nakon svečanosti otvorenja vijence podno spomen obilježja na Ovčari položila su i svijeće zapalila izaslanstva Vlade, Vukovarsko-srijemske županije, grada Vukovara, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata te županijskih uprava za ceste.