Na skupu sudjeluje više od 400 cestara, predstavnika poduzeća za održavanje cesta iz cijele Hrvatske.
Pokrovitelj je Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka, a tijekom dvodnevnog skupa raspravljat će se, uz ostalo, o upravljačkim sustavima, financiranju, tehnologijama uklanjanja snijega s kolnika, te meteorologiji u funkciji zimske službe.
Održavanje u zimskom razdoblju ocjenjuje se uglavnom u razdobljima izvanrednih okolnosti, a riječ je o djelatnosti (održavanja) za koju se izdvajaju značajna sredstva i s najvećim utjecajem na okoliš, rekao je predsjednik Hrvatskog cestara Antun Jurjević.
Naglasio je da je zato važno utvrditi djelotvorne metode i strategije planiranja te donošenja odluka, dokumentirati različite standarde uvjetovane važnošću ceste i gustoćom prometa, te uključiti baze podataka.
Pomoćnik ministra za cestovni promet Igor Maly najavio je da "Uprava cestovnog prometa priprema nove zakonske odredbe koje će biti usklađene s europskom, a koje podrazumijevaju i donošenje odluke o koncesioniranju u cestovnoj infrastrukturi".
Upozorio je na važnost službi održavanja koje u svakom trenutku moraju omogućiti sigurnu povezanost u ukupnom sustavu cesta Hrvatske, bez obzira na važnost koju imaju pojedine prometnice.
Predsjednik Hrvatskog društva za ceste Željko Vivoda naglasio je da 20.000 kilometara cestovne mreže na lokanoj i županijskoj razini imaju veliku ulogu u odvijanju života pa se treba posebno zauzeti da se i ta mreža cesta dovede u ravnopravan polažaj s autocestama i državnim cestama u smislu izgrađenosti i održavanja.
U sklopu skupa o održavanju cesta u Šibeniku izloženi su strojevi koje koriste zimske službe, te informatička oprema za praćenje stanja u cestovnom prometnom sustavu.