U odnosu na prethodni mjesec, prosječna je neto plaća nominalno i realno porasla za 1,5 posto, objavila je FINA.
Prosječna mjesečna neto plaća u razdoblju siječanj - rujan 2006. godine iznosila je pak 4.391 kunu i u odnosu na isto razdoblje prethodne godine nominalno je porasla 4,5 posto, a realno za 1 posto.
U privatnom sektoru poslodavci isplaćuju radnicima niže plaće od onih u državnom neprivatiziranom sektoru, napominju iz FINA-e.
Tako je prosječna neto plaća u rujnu u privatnom sektoru isplaćena je u visini od 4.043 kune, a u neprivatiziranom državnom sektoru 5.067 kuna.
Po visini prosječne neto plaće u rujnu na prvom je mjestu djelatnost financijskog posredovanja sa 6.142 kune, a najniži prosjek isplaćen je u djelatnosti ribarstva, u iznosu od 3.306 kuna, dakle omjer između najvišeg i najnižeg isplaćenog prosjeka neto plaće bio je 1,8 : 1, podaci su koje je FINA objavila na svojim web stranicama.
Gledano po županijama sve županije izuzev Grada Zagreba imale su prosječne neto plaće u rujnu niže od državnog prosjeka, dakle niže od 4.450 kuna. Jedino Grad Zagreb s isplaćenom prosječnom neto plaćom od 5.097 kuna imao je veću prosječnu neto plaću od prosjeka na razini države, i to za 14,6 posto.
Najniža prosječna neto plaća isplaćena je u Međimurskoj županiji, u iznosu od 3.339 kuna, što je za 25 posto niže od državnog prosjeka.
Za naknade vezane uz radni odnos (prijevoz na posao i s posla, dnevnice, nagrade, pomoći i sl.) u rujnu je isplaćeno ukupno 235,5 milijuna kuna, od čega najviše za prijevoz na posao i s posla 50,5 posto, zatim za dnevnice 11,3 posto te za terenski dodatak 10,4 posto.