Euro je tako do podneva ojačao 0,2 posto prema dolaru, dosegnuvši 1,2780 dolara. Europska valuta ojačala je i prema jenu, za blagih 0,1 posto, pa se njome trgovalo po 150,54 jena, blizu rekordne razine od oko 150,80 jena. Tečaj dolara prema jenu ostao je pak nepromijenjen na 117,77 jena.
Jedinstvena europska valuta crpila je potporu iz procjene analitičara da bi dužnosnici Europske središnje banke (ECB) u svojim predstojećim govorima mogli naznačiti kakvi su izgledi za nastavak kampanje podizanja kamatnih stopa u ovoj i sljedećoj godini s važećih 3,25 posto.
Dolar je dodatno pritisnula prognoza da će podatak o vanjskotrgovinskoj bilanci SAD-a u rujnu očitovati dodatno povećanje rekordnog kolovoškog manjka od 69,9 milijardi dolara, pri čemu se analitičari pozivaju na odgovarajuća izvješća značajnih američkih trgovinskih partnera.
"Nekoliko je zemalja već objavilo svoje podatke za rujan, što konkretno vrijedi za Kinu i Japan, i čini se da oba ta izvješća ukazuju na povećanje viška u trgovinskoj razmjeni sa SAD-om", upozorio je Adam Cole iz RBC Capital Markets-a.
"Rizik se krije u činjenici da usprkos poboljšanju bilance u trgovini naftom bilanca u trgovini ostalom robom i uslugama poništava tu prednost, pa će ukupna brojka ponovno biti lošija no što se očekivalo", objašnjava Cole.
Očekuje se da će i tjedni podaci o nezaposlenosti u SAD-u ponovno pokazati rast broja nezaposlenih, što potiče bojazni da se slabost na tržištu nekretnina možda prelila i na tržište rada. "Američki ekonomisti očekuju da će tjedni podatak o nezaposlenima u SAD-u pokazati pad na 315 tisuća. Ako pak broj nezaposlenih poraste iznad očekivanja, reakcija tržišta vjerojatno će biti oštra", upozorili su analitičari UBS-a.
U međuvremenu je središnja britanska banka u nastojanju da suzbije inflatorne pritiske podigla kamatne stope za četvrtinu postotnog boda na ukupno 5,0 posto, što je najviša razina u proteklih pet godina. Tečaj funte dosegnuo je 1,907 dolara.