"Izbor koji napravite u utorak imat će izravan utjecaj na naše gospodarstvo, na male poduzetnike koji stvaraju radna mjesta i na radnike koji ovise od njih. Posljednja stvar koju američka obitelj i mali poduzetnici sada trebaju su veći računi za porez, a to ćete dobiti ako demokrati preuzmu kontrolu u Kongresu", rekao je Bush.
Ističući kako je nezaposlenost sa stopom od 4.4 posto najmanja od 2001., da je u posljednja tri mjeseca stvoreno 470 tisuća novih radnih mjesta, a ukupno 6.8 milijuna od 2003., kao i da povećanje plaća od 2.4 posto u 2005. znači dodatnih 1.327 dolara prosječnoj obitelji, Bush je zaključio kako je "glavni razloga za to smanjenje poreza".
U radio poruci koju je uputio iz kafeterije "Mile High Coffe Shop" u Englewoodu, Colorado, gdje se sastao s mladim poduzetnicima iz tog kraja, Bush je pozvao Amerikance da, kako se god odlučili, u utorak ipak izađu na birališta.
Iako će po svim analizama izbori u utorak ustvari biti referendum o ratu Iraku, Bush u radio poruci rat nije spominjao ali je to bio prisiljen učiniti kao govornik na predizbornom skupu republikanske kongresnice Marilin Musagrave, također u Coloradu u gradiću Greeleyu, kada ga netko sjedeći na traktoru iza publike prekinuo uzvikom: "Van iz Iraka!".
"Ja razumijem posljedice povlačenja. Zato mi podržavamo naše postrojbe, zato se borimo u Iraku i zato ćemo pobijediti u Iraku", odgovorio je Bush.
Demokratska stranka, kojoj sve ankete prognoziraju pobjedu na izborima, u svojoj je radio poruci naciji najavila kako će se novi saziv Kongresa s demokratskom većinom "boriti za zaokret u Iraku kako bi se promjenio neuspjeli kurs predsjednika Busha i američke snage konačno došle kući".
U poruci, koju je prenijela kandidatkinja za Kongres iz Pennsylvanije Lois Murphy, također je najavljeno da će demokratski Kongres prihvatiti sve preporuke dvostranačke Komisije za 11. rujna, kako bi zemlja bila sigurnija.
Zatim da će povećati minimalnu nadnicu, koja je od 1997. zamrznuta na 5.15 dolara, kako zaposleni u Americi ne bi živjeli u siromaštvu, da će uvesti red u fiskalnu politiku i zaustaviti rast deficita, prekinuti veze između lobista i zastupnika, omogućiti nabavku jeftinijih lijekova na recept, poticati istraživanja matičnih stanica, prepoloviti kamate na studentske kredite i drugo.
Prema istraživanju tjednika Newsweek objavljenom u subotu demokrati dobijaju 54 posto glasova vjerojatnih birača a republikanci 38 posto.
Pretvoreno u zastupnička mjesta to bi, prema ocjenama nestranačkih političkih analitičara, demokratima trebalo osigurati 20 do 25 novih mjesta u Kongresu, gdje im je 15 dovoljno za većinu.
Za razliku od Kongresa gdje se bira svih 435 zastupnika, u Senatu se glasa za trećinu od 100 zastupnika. Od sedam neizvjesnih utrka predviđa se da će demokrati dobiti četiri ili pet, a za osvajanje većine treba im šest.
Kako je 20-ak utrka za Kongres i tri utrke za Senat vrlo tijesno, s malom prednošću za jednog ili drugog kandidata, stratezi republikanaca vjeruju kako će prokušani stranački mehanizam poticanja vjernih birača da glasuju, ublažiti gubitke u oba doma ili možda osigurati zadržavanje kontrole.