Za izgradnju reaktora u drugoj bugarskoj nuklearki natjecao se i češki konzorcij Škoda, no bugarska energetska kompanija odabrala je rusku tvrtku zbog boljih mjera sigurnosti i duljeg uporabnog vijeka reaktora. Nuklearka bi trebala biti završena za sedam i pol godina, saznaje se iz bugarske energetske kompanije.
Glasnogovornik Atomstrojexporta priopćio je da će francuska nuklearna kompanija Areva i njemački Siemens sudjelovati u izgradnji, no nije iznio druge detalje.
Bugarska je vlada uložila više od 787 milijuna eura u izgradnju dva nuklearna pogona od 1.000 megawata u dunavskoj luci Belene, na 250 kilometara od Sofije. No, zbog tvrdnji zagovornika zaštite okoliša da bi projekt mogao ugroziti sigurnost, 1990. taj je projekt zamrznula.
Ponovno ga je pokrenula lani kako bi kompenzirala zatvaranje dvije stare jedinice u trenutno jedinoj bugarskoj nuklearki Kozloduj, koje je u okviru sporazuma s Europskom unijom (EU) Bugarska obećala zatvoriti ove godine. Ta se zemlja EU-u pridružuje u siječnju 2007.
Organizacija Greenpeace izbor ruske kompanije za izgradnju dvaju reaktora komentirala je kao jeftin izbor, što je loš temelj za nuklearnu i gospodarsku sigurnost Bugarske.
"Samo se dva reaktora ovog tipa grade u svijetu, jedan u Kini a drugi u Indiji, a u oba slučaja izgradnja jako kasni. Iskustvo potrebno za vođenje te operacije ne postoji, a taj tip reaktora nema europsku licencu", kazao je Jan Haverkamp, Greenpeaceov stručnjak za nuklearne elektrane srednje Europe.