Drnovšekova neformalna udruga bavi se i pitanjima ekologije i održivog rasta energetike.
"Vlada je na rastuće energetske potrebe jednostavno odgovorila planovima o gradnji drugog energetskog bloka u Krškom, no postoji mnogo dilema i sumnji o smislu takve gradnje", piše Pokret na svojim web-stranicama.
Kao neke od dilema, u prilogu se navodi isplativost investicije od dvije milijarde eura i sadašnja zaduženost Slovenije u visini 16 milijardi eura, te podatak Svjetske agencije za atomsku energiju da će već 2026. godine doći do pomanjkanja uranove rude, potrebne za izradu goriva za nuklearke, što bi stvar moglo problematizirati i s aspekta sve više cijene goriva.
Uz to, navodi se u prilogu, "neodgovorno" je razmišljati o gradnji novog nuklearnog bloka kad još nije riješeno pitanje zbrinjavanja radionuklearnog otpada iz sadašnje nuklearke.
Isto tako, navodi se u članku, Slovenija je već sada, zbog godišnje emisije od 10 tona ugljičnog dioksida po stanovniku, jedan od jačih zagađivača u Europi, pa bi i na području nuklearne energije trebala postupati drugačije od velikih europskih i američkih država, te se orijentirati na alternativne izvore energije, kao što su energija vjetra, termalne vode itd., a u prvom redu učinkovitije koristiti dostupne izvore energije.
Ministar za gospodarstvo Andrej Vizjak zadnjih je dana na energetskim konferencijama u Brežicama i Mariboru izložio plan sadašnje vlade o gradnji drugog nuklearnog bloka u Krškom, uz sadašnju nuklearku. Prema planovima vlade, gradnja drugog bloka počela bi 2013. godine, a on bi počeo raditi četiri godine kasnije. Slovenska vlada smatra da Slovenija sama može financirati gradnju drugog bloka, čija se cijena procjenjuje na dvije milijarde eura..
(Hina) xfl ybr