"Izbori u Bosni i Hercegovini su protekli vrlo dobro i pridonijeli su stabilizaciji regije" rekao je Jung obrazlažući odluku o povlačenju njemačkih vojnika koji se u Bosni i Hercegovini nalaze u sastavu EUFOR-a. Njemački ministar je najavio da bi s povlačenjem 850 njemačkih vojnika moglo početi "još prije kraja godine".
"Planiramo postupno povlačenje, a ono bi moglo početi već nakon prvih konzultacija s vodstvom NATO saveza početkom prosinca", reko je Jung.
Kao razlog za povlačenje njemačkih postrojbi iz Bosne i Hercegovine Jung je, osim stabilne situacije u ovoj zemlji, naveo i trenutnu opterećenost Bundeswehra brojnim misijama u inozemstvu.
"Mi polako ali sigurno dosežemo granice naših mogućnosti i mislim da je pošteno reći kada je dosta", smatra Jung.
Prije toga se i bivši ministar obrane i sadašnji predsjednik socijaldemokratskog zastupničkog kluba Peter Struck založio za povlačenje njemačkih postrojbi s Balkana.
Osim u Bosni i Hercegovini, njemački vojnici trenutno djeluju u sklopu međunarodnih misija na Kosovu (2900 vojnika), Afganistanu (2900 vojnika), Kongu (740 vojnika), ispred istočne obale Afrike (330 vojnika), u Sudanu i Etiopiji (40 vojnika) te ispred obale Libanona (2400 vojnika).