Dvjestotinjak oštećenih štediša tih dviju ŠKZ-a prosvjedovalo je danas pred Ministarstvom financija jer smatraju da je to Ministarstvo sukrivac što nije spriječilo pljačku, u kojoj su štediše zbog nesavjesnog poslovanja vodstava ostale bez 105 milijuna kuna.
Ministarstvo pak ističe da je ŠKZ oblik dobrovoljnog udruživanja članova - zadrugara, koji ravnopravno sudjeluju u radu Zadruge na načelu uzajamnosti, pa su vlasnici ŠKZ-a svi članovi koji ravnopravno upravljaju njezinim poslovanjem, a štedni ulozi nisu osigurani kod državne agencije.
Stoga Ministarstvo financija, odnosno država, ne odgovara za štetu i obveze prema zadrugarima jer upravo oni određuju između sebe način poslovanja ŠKZ i osobe koje je vode, naglašava se u priopćenju.
Odjel za nadzor štedno-kreditnih zadruga Ministarstva financija u zadnje je vrijeme podnio prekršajne prijave protiv 18 ŠKZ-a i njihovih upravitelja, oduzeto je odobrenje za rad 10 ŠKZ-a, a još četiri su tijekom postupka nadzora dobrovoljno pokrenule postupak likvidacije.
Ministarstvo financija je provelo postupak nadzora nad poslovanjem ŠKZ Virovitica od ožujka do lipnja 2004. godine, te je protiv ŠKZ-a i odgovornih osoba podnijelo prekršajne prijave i u suradnji s nadležnim državnim tijelima kazneni postupak.
Ministarstvo je oduzelo ZŠKZ-u odobrenje za rad 16. siječnja 2001. godine, naložilo pokretanje postupka likvidacije i provelo postupak nadzora nad provedbom likvidacije u ožujku 2004. godine.
Protiv ZŠKZ-a i odgovornih osoba podnijelo je 28. svibnja 2004. prekršajne prijave nadležnim državnim tijelima te je Državno odvjetništvo pokrenulo kazneni postupak.
Sve odgovorne osobe kazneno su procesuirane i određen im je pritvor, a protiv njih se vodi kazneni postupak, napominje se u priopćenju.
Na Županijskom sudu u Bjelovaru vodi se postupak protiv Martina Domšića (77), Dražena Jerešića (44), Ivana Jerešića (66), Gorana Mičića (41), Miroslava Lesića (42) i Vlatka Herbaja (38). Tereti ih se za zloporabe položaja i ovlasti u poslovanju zadruga. Mičić i Ivan Jerešić u pritvoru su od prosinca prošle godine.
Ministarstvo financija pripremilo je novi Zakon o Kreditnim unijama i izmjene Zakona o bankama, koji će uskoro biti upućeni na Vladu, kako bi se sustavno uredilo to područje, stoji u priopćenju.