Predsjednik Mesić u utorak je doputovao u dvodnevni službeni posjet Makedoniji. Nakon ceremonije svečanog dočeka predsjednici Mesić i Crvenkovski sa suradnicima vodili su službene razgovore te potpisali zajedničku izjavu o strateškim ciljevima i suradnji dviju zemalja. Predsjednik Mesić se zatim obratio Sobranju Makedonije, gdje je u govoru potvrdio dobre odnose Hrvatske i Makedonije.
"Razgovori su bili otvoreni i veoma sadržajni o pitanjima važnim za obje države i zajedničkoj suradnji", izjavili su nakon razgovora predsjednici Mesić i Crvenkovski. Složili su se i da treba iskoristiti potencijale suradnje, posebice na gospodarskom planu, zajedničkim ulaganjima i daljim razvojem trgovinskih odnosa.
Predsjednik Crvenkovski je naglasio kako dvojica predsjednika imaju identično stajalište o rješavanju budućeg statusa Kosova, kao i iste ciljeve vezane uz članstvo u NATO i EU.
Predsjednik Mesić je podvukao da je posvećena pažnja i ulozi Hrvata u Makedoniji i Makedonaca u Hrvatskoj i postignuta suglasnost da i Hrvati u Makedoniji dobiju status nacionalne manjine, kakav imaju Makedonci u Hrvatskoj i to bez promjene ustava.
Oba predsjednika ocijenila su da njihov susret ima veliko značenje ne samo za međusobne odnose, već i za ozračje odnosa u široj regiji i u izgradnji nove arhitekture odnosa u ovom dijelu Europe na osnovi mirnog rješavanja problema i europskih standarda. Hrvatski predsjednik istaknuo je da još puno toga treba učiniti da na ovim prostorima zacijele rane kako bi regija postala uistinu stabilna, demokratska i prosperitetna.
U zajedničkoj izjavi o načelima međusobnih odnosa, parafiranoj nakon razgovora, zacrtani su strateški ciljevi obje zemlje u ostvarivanju vanjskopolitičkih prioriteta, prije svega uključivanje u europske i euroatlanske integracije, mir, stabilnost i napredak.
Međusobni odnosi gradit će se na temelju ravnopravnosti i uzajamne koristi, te europskih standarda i kriterija. Na putu ostvarivanja euroatlantskih težnji dvije će se zemlje uzajamno pomagati i nastaviti s razmjenom iskustava, očekujući da će njihova individualna dostignuća biti vrednovana na odgovarajući način.
Posebno se ističe razvijanje dobrih odnosa sa svim susjednim zemljama uz međusobnu potporu na principima demokracije i vladavine prava u interesu stabilnosti i prosperiteta cijele regije.
Dvojica predsjednika složila su se i o potrebi iniciranja sklapanja međudržavnog sporazuma o zaštiti hrvatske odnosno makedonske nacionalne manjine.
Obraćajući se zastupnicima Sobranja, Mesić je istaknuo da je njegov posjet Makedoniji još jedna potvrda tradicionalno dobrih odnosa dviju zemalja, koje na temelju zajedničke prošlosti mogu graditi još uspješniju budućnost. Prošlost se mora priznati i ni na koji način, naglasio je on, ne smiju se dovoditi u pitanje temelji na kojima je sazdan demokratski svijet poslije 2. svjetskog rata, prije svega antifašizam i univerzalno načelo u međunarodnim odnosima o nemijenjanju granica silom. Demokracija, ljudska i manjinska prava, medijske slobode, slobodan protok ljudi dobara i ideja, naglasio je Mesić, ključni su preduvjeti što ih svi u regiji moraju ostvariti da bi mogli postati punopravni članovi Europske unije. Pripreme za članstvo su bolne ali moraju se prihvatiti europska pravila unutar naših zemalja kao i uređivanjem međusobnih odnosa, što će ubrzati naše uključivanje u EU, rekao je Mesić.
Hrvatski predsjednik sastao se, uoči obraćanja zastupnicima u parlamentu, s predsjednikom Sobranja Ljubišom Georgijevskim, s kojim je razgovarao o bilateralnim odnosima, stanju u regiji i EU.
Tijekom poslijepodneva hrvatski predsjednik će, zajedno s makedonskim predsjednikom Crvenkovskim, sudjelovati na razgovorima gospodarstvenika dviju zemalja te na Godišnjoj skupštini Zajednice Hrvata u Makedoniji.