Većina djece (1,2 milijuna) umire u sedam zemalja (Pakistan, Afganistan, Egipat, Sudan, Somalija, Irak i Jemen) od 22 koliko ih ima u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) s područja istočnog Sredozemlja.
Promicanjem dojenja spasilo bi se 151.000 djece na godinu, tvrdi Zulfiqar Bhutta iz Pakistana i njezini kolege koji su se oslanjali na statistike WHO-a i UNICEF-a.
Primjenom oralne rehidratacije (obična mješavina šećera, soli i vode) spasilo bi se 65.000 djece koja boluju od proljeva, povraćanja i drugih tegoba koje dovode do dehidracije.
Cijepljenjem (tetanus, rubeola, haemophilus influenzae B) i uspješnim liječenjem upale pluća u djece i novorođenčadi spriječila bi se smrt oko 170.000 djece do 5 godina na tom području. Zaprašivanjem komaraca insekticidima spasilo bi se još 24.000 djece.
Ukupno, više od 700.000 djece do pet godina moglo bi preživjeti primijene li se i neke druge mjere (bolja njega pri porodu i u prvim godinama života djeteta, pristup vodi za piće i odvodnji otpadnih voda, davanje vitamina A, raznovrsna prehrana i slično).